Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen NIO ES8 2018–2023

Slik klarer NIO ES8 (2018–2023) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er.

EU-kontrollkarakter

16 % dårligere enn snittet

21 av 100 NIO ES8 ble ikke godkjent, mot 17 av 100 for lignende SUV-er.

200 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2021–2022 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Usikker karakter

Karakteren bygger på bare 200 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte den ett trinn. Derfor får bilen heller ikke plass i rangeringen; det krever 500 kontroller.

Se de mest pålitelige SUV-ene

Hvilken årgang av ES8 er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

  1. ES8 202114 % dårligere21 av 100 ikke godkjent (snitt 18)166 kontroller · usikkerD
  2. 2022for få kontroller ennå (34)
  3. 2023–2024ikke gammel nok til EU-kontroll ennå
Om årgangene

Karakteren D for ES8 gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Solgt i Norge fra september 2021, og de siste ble registrert i 2024. Andre generasjon selges i Europa som NIO EL8.

Kjente problemer med ES8

Vi har ikke funnet kjente problemer eller tilbakekallinger (sjekket oktober 2026), men det betyr ikke at bilen er feilfri. Vanlig slitasje står under Vanlige feil på EU-kontrollen.

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte ES8 fikk en feil som må rettes, område for område, mot snittet for lignende biler.

  • BremserOftere enn snittet12,5 % snitt 6,2 %
  • Hjul og hjuloppheng6,5 % snitt 6,9 %
  • Lys og elektriskSjeldnere enn snittet2,5 % snitt 5,1 %

Før du kjøper: be om siste EU-kontrollrapport, og sjekk bremsene og rutene spesielt.

EU-kontrollen måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Om tallene

Bygger på 200 EU-kontroller i 2025 av biler registrert 2021–2022. Farlige feil (bruksforbud): 0,5 % (snitt 0,8 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er ES8, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om ES8 i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestDinSide · april 2022

    Vanskelig å motstå

    DinSide kaller ES8 trolig den beste kinesiske bilen så langt, med mye luksus og batteribytte, men den store og tunge bilen er krevende i trange bygater.

  • TestTeknisk Ukeblad · desember 2021

    En stor SUV du kan lade på tre minutter

    TU fikk et godt førsteinntrykk av den romslige ES8, men hadde ladeproblemer under testen og mener batterileie til 2 000 kroner i måneden har både fordeler og begrensninger.

  • TestBroom · desember 2021

    Så bra er den nye elbilen fra Kina

    Broom mener mye stemmer med ES8, en romslig SUV med seks eller sju seter, firehjulsdrift og mulighet for batteribytte; målt forbruk var 23,9 kWh per 100 km.

  • TestMotor · november 2021

    Bare noen nybegynnerfeil unna toppscore

    Motor kaller ES8 en meget god bil, men trekker for forvirrende betjening; testforbruket var 26 kWh per 100 km, og lading fra 7 til 80 prosent tok 44 minutter.

  • TestMotor · september 2021

    Kvalitetsfølelsen bør skremme prestisjemerkene

    Motor prøvekjørte ES8 og fant kvalitetsfølelse og plass på høyde med langt dyrere premiumbiler, men ladeevnen, designet og det nye merket trekker ned.

Vanlige spørsmål om NIO ES8

Er NIO ES8 pålitelig?

NIO ES8 har EU-kontrollkarakter D: dårligere enn snittet. 21 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 17 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 16 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 200 kontroller, så karakteren er usikker.

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Stor elektrisk SUV fra NIO, med seks eller sju seter og firehjulsdrift.

  • Elektrisk
  • 218–326 hk
  • 5,02 m lang

Versjoner av ES8

VersjonAndel solgtEffektForbrukRekkevidde på strøm
Elektrisk 218 hk2022–202379 %160 kW (ca. 218 hk)23,4 kWh/100 km WLTP350–480 km WLTP
Elektrisk 326 hk21 %240 kW (ca. 326 hk)24,1 kWh/100 km WLTP350–480 km WLTP

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2021–2024 (1 733 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: Wikipedia (tysk): Nio ES8, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for ES8Omtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Elektrisk, 2024ca. 680 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2021–2022Andel ikke godkjent mot snittet, for 66 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2021–2022. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz GLC59 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  3. Nissan Qashqai15 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 194 kontrollerD
  4. NIO ES816 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 200 kontrollerD
  5. Hongqi E-HS917 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 123 kontrollerD
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz GLC59 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  3. Audi e-tron58 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  4. Mercedes-Benz EQA57 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  5. Volvo XC6057 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  6. Volvo XC9052 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  7. BMW X152 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  8. Porsche Cayenne47 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 141 kontrollerA
  9. Suzuki S-Cross47 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  10. Toyota RAV443 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  11. Suzuki Vitara41 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  12. MINI Countryman41 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  13. Mercedes-Benz GLA40 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerA
  14. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  15. Hyundai Tucson / ix3538 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  16. Lexus UX38 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  17. BMW X237 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  18. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  19. Audi Q4 e-tron33 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  20. Mercedes-Benz GLE / M-klasse32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  21. Lexus NX31 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 136 kontrollerA
  22. Ford Puma30 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 192 kontrollerA
  23. Mercedes-Benz EQC29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  24. Volkswagen T-Roc27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  25. Škoda Kodiaq24 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 18)B
  26. Volvo XC4022 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  27. Suzuki Across21 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  28. BMW X321 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  29. Kia EV619 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  30. Opel Grandland18 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 426 kontrollerB
  31. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  32. Jaguar I-Pace18 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  33. Subaru Forester17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 146 kontrollerB
  34. Volkswagen Tiguan15 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  35. Kia Niro15 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  36. Škoda Karoq14 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 110 kontrollerB
  37. Toyota Yaris Cross14 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 304 kontrollerB
  38. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  39. Škoda Enyaq12 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  40. Hyundai Ioniq 58 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  41. Toyota C-HR6 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 14)C
  42. Peugeot 30086 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  43. BMW X5Omtrent som snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  44. Ford ExplorerOmtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  45. Citroën C5 Aircross7 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 388 kontrollerC
  46. Mazda CX-3010 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  47. Mitsubishi Eclipse Cross10 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  48. Hyundai Kona13 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  49. Mazda CX-513 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 335 kontrollerD
  50. Nissan Qashqai15 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 194 kontrollerD
  51. NIO ES816 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 200 kontrollerD
  52. Hongqi E-HS917 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 123 kontrollerD
  53. BMW iX19 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  54. Land Rover Discovery Sport22 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 124 kontrollerD
  55. Renault Captur24 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  56. Land Rover Range Rover Evoque29 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 265 kontrollerD
  57. Ford Kuga33 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  58. Mitsubishi Outlander38 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  59. Volkswagen T-Cross43 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 214 kontrollerE
  60. Peugeot 500848 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  61. Mazda MX-3068 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  62. Peugeot 200884 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  63. Opel Mokka92 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  64. BYD Tang110 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  65. MG ZS EV145 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  66. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller