Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Ford Puma fra 2019

Slik klarer Ford Puma (fra 2019) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på bremseklossene.

EU-kontrollkarakter

17 % bedre enn snittet

11 av 100 Ford Puma ble ikke godkjent, mot 14 av 100 for lignende SUV-er.

593 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2020–2021 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Oljeutskilleren kan lekke og gi brannfare

Nr. 40 av 119 SUV-er

Hvilken årgang av Puma er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Om årgangene

Karakteren B for Puma gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Elbilen Puma Gen-E (levert i Norge fra 2025) har samme karosseri og er regnet med her.

Kjente problemer med Puma

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Puma fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • Bremseskiver6,4 % snitt 5,4 %
  • BremseklosserOftere enn snittet3,9 % snitt 1,4 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svakt0,3 % snitt 0,6 %
  • Eksosanlegget0,3 % snitt under 0,1 %
  • Bremsevæske0,3 % snitt 0,1 %
  • Bremselys0,3 % snitt 0,2 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang0,3 % snitt 0,1 %
  • Vindusspyler0,3 % snitt under 0,1 %
  • Lyktene peker feilSjeldnere enn snittet0,2 % snitt 1,3 %
  • Parkeringsbremsen er for svak0,2 % snitt under 0,1 %
  • Støtdempere0,2 % snitt 0,1 %
  • Tåkelys (tilstand)0,2 % snitt 0,3 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten0,2 % snitt 0,6 %
  • Bilbelter0,2 % snitt 0,2 %

Klart sjeldnere enn snittet: kuleleddene, lykteinnstillingen og dekkene.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 593 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2020–2021. Farlige feil (bruksforbud): 0,2 % (snitt 0,4 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Puma, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Puma

5 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

På EU-kontrollen skiller ingen tekniske punkter seg ut for Puma.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Bremseskiver

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svakt

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • Bremsevæske

    Skal byttes med noen års mellomrom. Spør etter servicehistorikk som viser at den er byttet.

  • Bremselys

    Be noen trå på bremsen mens du ser bak bilen.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Puma i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • KjøpsrådBroom · mars 2024

    Nå er det slutt – etter bare fire år

    Ford sluttet å selge bensindrevne Puma i Norge etter fire år; Broom fant rundt 60 brukte til salgs fra rundt 200 000 kroner, ingen med over 70 000 km.

  • TestBroom · juli 2025

    Dette er den billigste bilen deres

    Broom testet innstegsversjonen Puma Select til 330 300 kroner: gunstig pris og ingen billigfølelse, men begrenset rekkevidde, og flere konkurrenter gir mer plass for pengene.

  • TestTek.no · juni 2025

    Bagasjerommet er hvor stort, sa du?

    Tek.no målte 307 km reell rekkevidde mot oppgitt 364 km i Puma Gen-E og ladet fra 9 til 80 prosent på snaut 24 minutter; bagasjerommet imponerer, men baksetet er trangt.

  • TestMotor · april 2025

    Ford skrur på sjarmen

    Motor prøvekjørte elektriske Puma Gen-E og roste bagasjeplassen, designet og kjøreegenskapene, mens bakseteplassen, navigasjonen og rekkevidden trekker ned.

  • TestBroom · april 2025

    Gruser konkurrentene på én ting

    Broom fant et imponerende bagasjerom, fine kjøreegenskaper og gunstig startpris i elektriske Puma, men den mangler firehjulsdrift og har trangt baksete.

  • TestMotor · mai 2021

    Dette er ikke en grønn bil

    Motor prøvekjørte sportsutgaven Puma ST og fant en kvikk, spenstig og velkjørende bil, men den er ukomfortabel og ikke laget for lavt forbruk.

  • TestMotor · mars 2020

    Leken SUV kan bare drømme om storsalg

    Motor testet Puma med bensinmotor og kaller den et friskt pust blant små SUV-er, med morsomme og forutsigbare kjøreegenskaper, men tror den ikke kan selge stort uten å være elbil.

  • TestBroom · februar 2020

    Denne nyheten er en liten plassmester

    Broom testet Puma ST-Line med 155 hk mildhybrid og roste plassen, men den fås ikke med firehjulsdrift, og mildhybriden kom bare med manuelt gir.

  • TestDinSide · november 2019

    Ford-SUV overrasker

    DinSide prøvekjørte nye Puma og fant overraskende god plass, et bagasjerom på 456 liter med en stor oppbevaringsboks under gulvet og mange praktiske løsninger.

Vanlige spørsmål om Ford Puma

Er Ford Puma pålitelig?

Ford Puma har EU-kontrollkarakter B: bedre enn snittet. 11 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 14 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 17 % bedre enn snittet. Tallene bygger på 593 kontroller.

Hva er vanlige feil på Ford Puma?

Det Puma oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremseskivene og bremseklossene. På bremseklossene får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Oljeutskilleren kan lekke og gi brannfare» og «Drivstoffledningen kan gnage og lekke».

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Liten SUV fra Ford, i Norge med bensinmotor og fra 2025 også som elbilen Puma Gen-E.

  • 5 seter
  • Hybrid, elektrisk, bensin
  • fra 124 hk
  • 4,19 m lang

Versjoner av Puma

VersjonAndel solgtEffektForbruk
1.0 hybrid2019–202432 %Bensinmotor 155 hk5,5–6,2 l/100 km WLTP
Elektrisk 169 hk2025 · 347–376 km WLTP32 %124 kW (ca. 169 hk)13,8 kWh/100 km WLTP
1.0 bensin 124 hk2020–202319 %124 hk6,1–6,6 l/100 km WLTP
1.0 hybrid, bensinmotor 125 hk2020–202417 %Bensinmotor 125 hk5,4–5,7 l/100 km WLTP
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeretunder 1 %

Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2025 (1 242 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: ADAC: Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid, tekniske data og tilbakekallinger, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for PumaOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Hybrid, 2024ca. 400 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2020–2021Andel ikke godkjent mot snittet, for 75 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2020–2021. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Porsche Cayenne55 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 386 kontrollerA
  3. Honda CR-V17 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerB
  4. Ford Puma17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  5. Toyota Yaris Cross13 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 258 kontrollerB
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Porsche Cayenne55 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 386 kontrollerA
  3. Mercedes-Benz GLC55 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  4. Audi e-tron53 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  5. Volvo XC6053 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  6. BMW X151 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  7. Suzuki S-Cross47 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  8. Volvo C40 / EC4046 % bedre enn snittet4 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 128 kontrollerA
  9. Toyota RAV444 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  10. Lexus NX43 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 277 kontrollerA
  11. Lexus UX43 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  12. MINI Countryman42 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  13. Volkswagen T-Roc42 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  14. Suzuki Vitara40 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  15. Mercedes-Benz GLA40 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerA
  16. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  17. Hyundai Tucson / ix3536 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  18. Volvo XC9036 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  19. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  20. BMW X234 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  21. Audi Q734 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 162 kontrollerA
  22. Lexus RX33 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 111 kontrollerA
  23. Audi Q4 e-tron32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  24. Mercedes-Benz EQC29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  25. Mercedes-Benz GLE / M-klasse29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  26. Kia Sportage28 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 150 kontrollerB
  27. Suzuki Across27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  28. Volvo XC4025 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  29. Jaguar I-Pace21 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  30. Subaru Forester19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 448 kontrollerB
  31. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  32. Kia EV618 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 491 kontrollerB
  33. Subaru XV18 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 248 kontrollerB
  34. Honda CR-V17 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerB
  35. Ford Puma17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  36. Toyota Yaris Cross13 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 258 kontrollerB
  37. Audi Q512 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 182 kontrollerB
  38. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  39. Opel Grandland12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  40. Škoda Enyaq11 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  41. BMW X311 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  42. Audi Q29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 129 kontrollerC
  43. Kia Niro9 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  44. Hyundai Ioniq 59 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  45. Volkswagen Tiguan8 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  46. Škoda Kodiaq8 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  47. BMW X5Omtrent som snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  48. Škoda KaroqOmtrent som snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 319 kontrollerC
  49. Toyota C-HROmtrent som snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 14)C
  50. Mitsubishi Eclipse Cross10 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  51. Ford Explorer11 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  52. NIO ES814 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 166 kontrollerD
  53. Hyundai Kona14 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  54. BMW iX16 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 17)D
  55. Mazda CX-3020 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  56. Land Rover Discovery Sport22 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 124 kontrollerD
  57. Renault Captur23 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  58. Citroën C5 Aircross25 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  59. Nissan Qashqai26 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  60. Peugeot 300827 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  61. Opel Crossland27 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 168 kontrollerD
  62. Land Rover Range Rover Evoque29 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 265 kontrollerD
  63. Ford Kuga29 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  64. Mazda CX-530 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  65. Mitsubishi Outlander35 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  66. Peugeot 500855 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  67. Volkswagen T-Cross65 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  68. Mazda MX-3075 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  69. Dacia Duster82 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 111 kontrollerE
  70. Peugeot 200886 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  71. Opel Mokka88 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  72. BYD Tang108 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  73. Tesla Model X148 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  74. MG ZS EV170 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  75. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller