Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Volkswagen Caddy personbil Caddy 4 · 2015–2020

Slik klarer Volkswagen Caddy 4 personbil (2015–2020) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler. Oftere enn snittet får den anmerkning på bremseskivene og bremsevirkningen.

Registrert som varebil? Se tallene for Volkswagen Caddy

EU-kontrollkarakter

47 % dårligere enn snittet

40 av 100 Volkswagen Caddy 4 personbil ble ikke godkjent, mot 27 av 100 for lignende mellomklassebiler.

586 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2016–2020 · 2015 er regnet med i Caddy 3 personbil (2003⁠–⁠2015): begge ble registrert det året · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Nr. 23 av 27 flerbruksbiler

Hvilken årgang av Caddy 4 personbil (2015–2020) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Om årgangene

Karakteren E for Caddy 4 personbil (2015–2020) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Caddy 4 er en stor oppgradering av Caddy 3, som Volkswagen kaller fjerde generasjon. Ifølge EUs register var alle Caddy registrert som personbil i 2020 Caddy 4.

Kjente problemer med Caddy 4 personbil (2015–2020)

Vi har ikke funnet kjente problemer eller tilbakekallinger (sjekket oktober 2026), men det betyr ikke at bilen er feilfri. Vanlig slitasje står under Vanlige feil på EU-kontrollen.

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Caddy 4 personbil fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • BremseskiverOftere enn snittet17,4 % snitt 8,0 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphenget6,1 % snitt 5,0 %
  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet5,8 % snitt 2,7 %
  • BremseklosserOftere enn snittet5,3 % snitt 3,6 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet4,9 % snitt 1,5 %
  • Lyktene peker feilOftere enn snittet4,4 % snitt 2,2 %
  • DekkOftere enn snittet3,2 % snitt 2,4 %
  • Parklys, baklys og kjørelysOftere enn snittet3,1 % snitt 0,7 %
  • BilbelterOftere enn snittet2,7 % snitt 0,3 %
  • Frontlyktene (tilstand)Oftere enn snittet1,7 % snitt 0,2 %
  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet1,5 % snitt 0,9 %
  • BremselysOftere enn snittet1,4 % snitt 0,2 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang1,2 % snitt 1,1 %
  • Kollisjonsputer (feillampe)Oftere enn snittet1,2 % snitt 0,2 %
  • BilhornOftere enn snittet1,2 % snitt 0,2 %
  • StøtdempereOftere enn snittet1,0 % snitt 0,6 %
  • Tåkelysene peker feil0,7 % snitt 0,5 %
  • Hjullager0,7 % snitt 0,7 %
  • Bremsevæske0,7 % snitt 0,7 %
  • Hengerkontakt0,7 % snitt 0,3 %
  • Ulovlige lyktepærer0,7 % snitt 0,2 %
  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbrems0,5 % snitt 0,1 %
  • Vindusspyler0,5 % snitt 0,1 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)0,2 % snitt 0,4 %
  • Parkeringsbremsen er for svak0,2 % snitt 0,2 %
  • Blinklys0,2 % snitt 0,6 %
  • Parkeringsbremsen tar ujevnt0,2 % snitt 0,1 %
  • Tåkelys (tilstand)0,2 % snitt 0,3 %
  • Drivaksler og mansjetterSjeldnere enn snittet0,2 % snitt 1,2 %
  • Bærearmer0,2 % snitt 0,1 %
  • Lyktespylere0,2 % snitt 0,3 %
  • Vindusviskere0,2 % snitt 0,2 %
  • ABS-bremser0,2 % snitt 0,2 %

Klart sjeldnere enn snittet: drivakslene.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 586 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2016–2020. Farlige feil (bruksforbud): 1,4 % (snitt 1,0 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Caddy 4 personbil, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Caddy 4 personbil

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

  • Kollisjonsputer (feillampe)Oftere enn snittet

    Kollisjonsputelampen (airbaglampen) skal slukke etter start.

  • StøtdempereOftere enn snittet

    Trykk ned hvert hjørne av bilen. Den skal komme opp igjen én gang, ikke duppe. Se etter olje på demperne.

  • Kuleledd og foringer i hjulopphenget

    Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.

  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang

    Motorlampen skal slukke etter start. Se etter røyk fra eksosen og kjenn om motoren går jevnt på tomgang.

  • Hjullager

    Hør etter en summende eller durende lyd som øker med farten, særlig i svinger.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseskiverOftere enn snittet

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • Lyktene peker feilOftere enn snittet

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

  • DekkOftere enn snittet

    Mønsteret skal være minst 1,6 mm på sommerdekk og 3 mm på vinterdekk. Ujevn slitasje kan tyde på feil hjulstilling eller slitt hjuloppheng.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

Vanlige spørsmål om Volkswagen Caddy personbil

Er Volkswagen Caddy 4 personbil (2015–2020) pålitelig?

Volkswagen Caddy 4 personbil (2015–2020) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 40 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 27 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 47 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 586 kontroller.

Hva er vanlige feil på Volkswagen Caddy 4 personbil (2015–2020)?

Det Caddy 4 personbil (2015–2020) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremseskivene, kuleleddene og fjæringen. På bremseskivene og bremsevirkningen får den oftere anmerkning enn lignende biler.

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Volkswagen Caddy, i kort og lang utgave (Maxi).

  • Diesel, bensin
  • 102–150 hk

Versjoner av Caddy 4 personbil

VersjonAndel solgtEffektForbruk
2.0 diesel 150 hk40 %150 hk7,1 l/100 km WLTP
2.0 diesel 102 hk36 %102 hk5,1 l/100 km WLTP
1.4 bensin 131 hk15 %131 hk–
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeret8 %

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2020 (254 biler). Biler fra før 2019 er ikke med, fordi registeret starter da. Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for Caddy 4 personbilOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Diesel, 2020ca. 530 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2016–2020Andel ikke godkjent mot snittet, for 42 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2016–2020. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Audi A636 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 31)A
  2. Opel Insignia33 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 27)A
  3. Peugeot 50845 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  4. Volkswagen Caddy personbil47 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  5. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer52 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 26)E
  6. Nissan e-NV200 Evalia154 % dårligere enn snittet59 av 100 ikke godkjent (snitt 23)E
  1. Audi A636 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 31)A
  2. Opel Insignia33 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 27)A
  3. Porsche Taycan29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  4. Toyota Avensis29 % bedre enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  5. Volvo XC7027 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 34)B
  6. Subaru Outback26 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 27)B
  7. Volvo V6025 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 27)B
  8. Volvo S9022 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  9. Volvo V7019 % bedre enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 34)usikker, 487 kontrollerB
  10. Audi A416 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 30)B
  11. Audi A513 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 225 kontrollerB
  12. Volvo S6013 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 426 kontrollerB
  13. Ford Mondeo13 % bedre enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  14. Volvo V9012 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 29)B
  15. Mercedes-Benz E-Klasse11 % bedre enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 28)B
  16. BMW 5-serie10 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 27)B
  17. Ford Galaxy7 % bedre enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 32)usikker, 262 kontrollerC
  18. Škoda OctaviaOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 28)C
  19. Ford S-MaxOmtrent som snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 31)C
  20. Kia OptimaOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 27)C
  21. Mercedes-Benz C-Klasse5 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 28)C
  22. Volkswagen Touran8 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 29)C
  23. Mazda 612 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 30)D
  24. Ford C-Max / Grand C-Max12 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 485 kontrollerD
  25. BMW 3-serie20 % dårligere enn snittet30 av 100 ikke godkjent (snitt 25)D
  26. Volkswagen Passat21 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 29)D
  27. Toyota Prius+23 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 28)D
  28. Volkswagen Caravelle / Multivan24 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 23)D
  29. Volkswagen Sharan30 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 30)usikker, 354 kontrollerE
  30. Škoda Superb32 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 28)E
  31. Polestar 240 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  32. Peugeot 50845 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  33. Volkswagen Caddy personbil47 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  34. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer52 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 26)E
  35. Toyota Proace Verso62 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 24)usikker, 486 kontrollerE
  36. Citroën Berlingo personbil66 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 399 kontrollerE
  37. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer73 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 28)E
  38. Tesla Model S84 % dårligere enn snittet56 av 100 ikke godkjent (snitt 30)E
  39. Peugeot Partner Tepee / Rifter87 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 324 kontrollerE
  40. Tesla Model 3117 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  41. Opel Vivaro / Zafira Life120 % dårligere enn snittet70 av 100 ikke godkjent (snitt 30)usikker, 302 kontrollerE
  42. Nissan e-NV200 Evalia154 % dårligere enn snittet59 av 100 ikke godkjent (snitt 23)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Volkswagen Caddy personbil sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller