Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 · 2015–2024

Slik klarer Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler. Oftere enn snittet får den anmerkning på bilbeltene og fjæringen.

Registrert som varebil? Se tallene for Volkswagen Transporter

EU-kontrollkarakter

25 % dårligere enn snittet

28 av 100 Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 ble ikke godkjent, mot 22 av 100 for lignende mellomklassebiler.

2 920 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2016–2022 · 2015 er regnet med i Caravelle / Multivan T5 (2003⁠–⁠2015): begge ble registrert det året · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: 204-hesteren kan bruke mye olje og få motorskade

Nr. 19 av 27 flerbruksbiler

Hvilken årgang av Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) er best?

Alle årgangene med sikker karakter er dårligere enn snittet. Best av dem er 2020 (D), svakest 2016 (E).

Om årgangene

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Karakteren D for Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

T6.1 (2019) er en oppgradering av T6, og produksjonen sluttet i juli 2024. Fra 2021 er bare dieselbiler regnet hit: ifølge EUs register var alle dieselbilene registrert som personbil i Norge i 2021–2024 T6.1, mens Multivan T7 bare ble registrert som ladbar hybrid.

Kjente problemer med Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024)

  • Sprukne drivstoffslanger kan gi brannfare

    Tre drivstoffslanger kan få sprekker, slik at drivstoff lekker ut og det kan begynne å brenne. VW kalte inn bilene for å bytte slangene, så be om dokumentasjon på at det er gjort.

    • Produsert november 2016–januar 2017
    Kilder: ADAC Autokatalog (tysk) og 1 til
  • Dørlåsene kan fryse og se låst ut

    Vann kan trenge inn i dørlåsene, slik at de i minusgrader ser låst ut uten å være det. VW kalte inn bilene for nye låsevaiere og ekstra tetting, så be om dokumentasjon på at det er gjort.

    • T6.1, produsert juli 2019–mai 2021

    Kilde: ADAC Autokatalog (tysk)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Caravelle / Multivan T6 / T6.1 fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • BilbelterOftere enn snittet4,2 % snitt 0,3 %
  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet4,0 % snitt 1,9 %
  • BremseskiverSjeldnere enn snittet3,6 % snitt 7,6 %
  • BremseklosserOftere enn snittet3,2 % snitt 2,4 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgangOftere enn snittet2,7 % snitt 0,9 %
  • Lyktene peker feilOftere enn snittet2,6 % snitt 1,8 %
  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet1,7 % snitt 0,8 %
  • Dekk1,5 % snitt 2,0 %
  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet1,5 % snitt 0,8 %
  • BremselysOftere enn snittet1,4 % snitt 0,2 %
  • HjullagerOftere enn snittet1,4 % snitt 0,5 %
  • EksosanleggetOftere enn snittet1,3 % snitt 0,3 %
  • Parklys, baklys og kjørelysOftere enn snittet1,2 % snitt 0,5 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet1,2 % snitt 0,2 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetSjeldnere enn snittet1,0 % snitt 3,7 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svakt0,9 % snitt 1,1 %
  • ABS-bremser0,7 % snitt 0,1 %
  • Støtdempere0,6 % snitt 0,5 %
  • Tåkelys (tilstand)0,6 % snitt 0,2 %
  • Kollisjonsputer (feillampe)0,6 % snitt 0,1 %
  • Hengerkontakt0,5 % snitt 0,2 %
  • Parkeringsbremsen tar ujevnt0,5 % snitt 0,1 %
  • Tåkelysene peker feil0,3 % snitt 0,4 %
  • Olje- og væskelekkasjer0,3 % snitt 0,2 %
  • Vindusspyler0,3 % snitt 0,1 %
  • Parkeringsbremsen er for svak0,3 % snitt 0,1 %
  • Lyktespylere0,3 % snitt 0,2 %
  • Blinklys0,2 % snitt 0,6 %
  • Automatisk høydejustering av lyktene0,2 % snitt 0,2 %
  • Bremserør (rust)0,2 % snitt 0,1 %
  • Frontlyktene (tilstand)0,2 % snitt 0,2 %
  • Vindusviskere0,2 % snitt 0,2 %
  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbrems0,1 % snitt 0,1 %

Klart sjeldnere enn snittet: bremseskivene og kuleleddene.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 2 920 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2016–2022. Farlige feil (bruksforbud): 0,6 % (snitt 0,8 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Caravelle / Multivan T6 / T6.1, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Caravelle / Multivan T6 / T6.1

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgangOftere enn snittet

    Motorlampen skal slukke etter start. Se etter røyk fra eksosen og kjenn om motoren går jevnt på tomgang.

  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet

    Hør etter klikkelyd ved fullt rattutslag og akselerasjon. Se etter sprukne gummimansjetter på innsiden av hjulene.

  • HjullagerOftere enn snittet

    Hør etter en summende eller durende lyd som øker med farten, særlig i svinger.

  • EksosanleggetOftere enn snittet

    Hør etter skrangling og ny eksoslyd ved kaldstart. Se etter rust og løse oppheng under bilen.

  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet

    Rattet skal ikke ha slark, og bilen skal holde retningen uten at du korrigerer. Hør etter klunk ved rattutslag.

Slitasje og vedlikehold

  • BilbelterOftere enn snittet

    Dra ut alle beltene. De skal trekke seg inn igjen og låse når du rykker i dem.

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Lyktene peker feilOftere enn snittet

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet

    Se etter sprekker og steinsprut i synsfeltet. Ruteskader dekkes ofte av forsikringen, også delkasko.

  • BremselysOftere enn snittet

    Be noen trå på bremsen mens du ser bak bilen.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Caravelle / Multivan i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestDinSide · oktober 2015

    Test: Volkswagen Multivan Generation SIX

    DinSide mente nye T6 Multivan er støysvak og svært fleksibel med lavt dieselforbruk, men understellet slår og interiøret skrangler på dårlige veier, og prisen er høy.

Vanlige spørsmål om Volkswagen Caravelle / Multivan

Er Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) pålitelig?

Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) har EU-kontrollkarakter D: dårligere enn snittet. 28 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 22 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 25 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 2 920 kontroller.

Hva er vanlige feil på Volkswagen Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024)?

Det Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bilbeltene, fjæringen og bremseskivene. På bilbeltene og fjæringen får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «204-hesteren kan bruke mye olje og få motorskade» og «EGR-ventilen kan gjøre at bilen blir stående».

Hvilken årgang av Caravelle / Multivan T6 / T6.1 (2015–2024) er best?

Alle årgangene med sikker karakter er dårligere enn snittet. Best av dem er 2020 (karakter D, 12 % dårligere enn snittet), og 2016 er svakest (karakter E, 35 % dårligere enn snittet). Hver årgang sammenlignes med lignende biler fra samme år.

Flere detaljer

Ved din kilometerstandAndel ikke godkjent og vanligste anmerkning per kilometergruppe

Trykk på en kilometergruppe for å se hva som oftest får anmerkning der.

Over 150 000 km: for få kontroller.

Oftest anmerkning under 50 000 km

  1. Bremseskiver3,0 % snitt 7,0 %
  2. Bilbelter2,4 % snitt 0,2 %
  3. Fjærer og stabilisatorstag2,0 % snitt 0,5 %

Bygger på 1 159 kontroller.

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Volkswagen Transporter: Caravelle og Multivan.

  • Diesel
  • 102–199 hk

Versjoner av Caravelle / Multivan T6 / T6.1

VersjonAndel solgtEffektForbruk
2.0 diesel 150 hk86 %150 hk7,6–9 l/100 km WLTP
2.0 diesel 110 hk2019–20229 %110 hk1,9–7,9 l/100 km WLTP
2.0 diesel 102 hk20193 %102 hk–
2.0 diesel 199 hk3 %199 hk8,3–9 l/100 km WLTP

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2024 (2 415 biler). Biler fra før 2019 er ikke med, fordi registeret starter da. Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for Caravelle / Multivan T6 / T6.1Omtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Diesel, 2024ca. 960 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2016–2022Andel ikke godkjent mot snittet, for 43 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2016–2022. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Audi A635 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 30)A
  2. Opel Insignia34 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 26)A
  3. Toyota Prius+23 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 28)D
  4. Volkswagen Caravelle / Multivan25 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 22)D
  5. Volkswagen Sharan30 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 30)usikker, 354 kontrollerE
  6. Nissan e-NV200 Evalia158 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  1. Audi A635 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 30)A
  2. Opel Insignia34 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 26)A
  3. Toyota Avensis29 % bedre enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  4. Porsche Taycan28 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  5. Volvo V6027 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  6. Volvo XC7027 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 34)B
  7. Subaru Outback26 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 27)B
  8. Volvo S9023 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  9. Audi e-tron GT19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  10. Volvo V7019 % bedre enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 34)usikker, 487 kontrollerB
  11. Audi A416 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 30)B
  12. Volvo V9014 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 28)B
  13. Audi A513 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 225 kontrollerB
  14. Ford Mondeo13 % bedre enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  15. Mercedes-Benz E-Klasse12 % bedre enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 27)B
  16. Volvo S6012 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 451 kontrollerB
  17. BMW 5-serie11 % bedre enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  18. Ford Galaxy7 % bedre enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 32)usikker, 262 kontrollerC
  19. Škoda OctaviaOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 27)C
  20. Ford S-MaxOmtrent som snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 31)C
  21. Kia OptimaOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 27)C
  22. Mercedes-Benz C-Klasse6 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 28)C
  23. Volkswagen Touran8 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 29)C
  24. Mazda 612 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 30)D
  25. Ford C-Max / Grand C-Max12 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 485 kontrollerD
  26. Volkswagen Passat21 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 28)D
  27. BMW 3-serie22 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 24)D
  28. Polestar 222 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  29. Toyota Prius+23 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 28)D
  30. Volkswagen Caravelle / Multivan25 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 22)D
  31. Volkswagen Sharan30 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 30)usikker, 354 kontrollerE
  32. Škoda Superb35 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  33. Peugeot 50842 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 23)E
  34. Volkswagen Caddy personbil46 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 26)E
  35. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer58 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  36. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer73 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 28)E
  37. Citroën Berlingo personbil75 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 432 kontrollerE
  38. Toyota Proace Verso77 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
  39. Tesla Model S84 % dårligere enn snittet56 av 100 ikke godkjent (snitt 30)E
  40. Peugeot Partner Tepee / Rifter87 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 324 kontrollerE
  41. Opel Vivaro / Zafira Life124 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 26)usikker, 409 kontrollerE
  42. Tesla Model 3126 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  43. Nissan e-NV200 Evalia158 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Volkswagen Caravelle / Multivan sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller