Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Volkswagen Caravelle / Multivan T5 · 2003–2015

Slik klarer Volkswagen Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler. Oftere enn snittet får den anmerkning på styringen og skiltlysene.

Registrert som varebil? Se tallene for Volkswagen Transporter

EU-kontrollkarakter

12 % dårligere enn snittet

58 av 100 Volkswagen Caravelle / Multivan T5 ble ikke godkjent, mot 52 av 100 for lignende mellomklassebiler.

3 525 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2010–2015 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Biturbodieselen kan få dyre motorskader

Nr. 14 av 27 flerbruksbiler

Hvilken årgang av Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) er best?

Av årgangene med sikker karakter er 2010 (C) best og 2012 (D) svakest. 2014 ser svakere ut (E), men bygger på få kontroller.

Om årgangene

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Karakteren D for Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

T6 ble produsert fra juli 2015 og kom til Norge om høsten; 2015 er regnet til T5, som dominerte det året.

Kjente problemer med Caravelle / Multivan T5 (2003–2015)

  • Biturbodieselen kan få dyre motorskader

    Kjøleren for eksosgass (EGR) kan lekke, slik at motoren får skader på stempelringer og topplokk. Spør etter oljeforbruk og servicehistorikk, og om kjøleren er byttet til en forbedret utgave.

    • Bare dieselbiler
    • 2.0 BiTDI 180 hk
    • Ofte før 100 000 km
    Kilder: ADAC (tysk) og 1 til
  • Startmotoren er en vanlig feil

    ADAC regner startmotoren som en vanlig feil på T5 gjennom hele produksjonen. Merk om motoren drar tregt rundt ved start, og spør om startmotoren er byttet.

    • Ca. 580–630 euro for ny startmotor med montering på verksted i Tyskland (ADAC)

    Kilde: ADAC (tysk)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Caravelle / Multivan T5 fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • Fjærer og stabilisatorstag12,7 % snitt 10,5 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet12,5 % snitt 3,3 %
  • Bremseskiver9,0 % snitt 9,6 %
  • SkiltlysOftere enn snittet7,5 % snitt 2,5 %
  • Lyktene peker feil7,1 % snitt 9,6 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svakt7,1 % snitt 6,9 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphenget6,8 % snitt 8,4 %
  • Bremseklosser6,2 % snitt 6,0 %
  • HjullagerOftere enn snittet5,6 % snitt 3,9 %
  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet5,5 % snitt 1,8 %
  • Parklys, baklys og kjørelys4,7 % snitt 6,4 %
  • BilbelterOftere enn snittet4,7 % snitt 1,1 %
  • VindusspylerOftere enn snittet4,1 % snitt 0,8 %
  • Tåkelys (tilstand)Oftere enn snittet3,8 % snitt 1,9 %
  • StøtdempereOftere enn snittet3,7 % snitt 2,9 %
  • BremselysOftere enn snittet3,6 % snitt 1,9 %
  • Dekk3,1 % snitt 3,5 %
  • Eksosanlegget3,0 % snitt 4,0 %
  • Parkeringsbremsen er for svakOftere enn snittet3,0 % snitt 2,2 %
  • Bremserør (rust)2,4 % snitt 3,1 %
  • Frontlyktene (tilstand)2,1 % snitt 2,6 %
  • ABS-bremserOftere enn snittet2,0 % snitt 1,1 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang2,0 % snitt 2,6 %
  • Hengerkontakt1,8 % snitt 2,0 %
  • Parkeringsbremsen tar ujevnt1,6 % snitt 1,5 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten1,6 % snitt 1,5 %
  • Tåkelysene peker feilSjeldnere enn snittet1,4 % snitt 3,1 %
  • Kollisjonsputer (feillampe)1,1 % snitt 1,1 %
  • BlinklysSjeldnere enn snittet1,0 % snitt 3,5 %
  • BremsevæskeSjeldnere enn snittet0,9 % snitt 3,1 %
  • Olje- og væskelekkasjerSjeldnere enn snittet0,8 % snitt 1,4 %
  • Vindusviskere0,7 % snitt 0,5 %
  • Bilhorn0,6 % snitt 0,8 %
  • Automatisk høydejustering av lykteneSjeldnere enn snittet0,6 % snitt 3,0 %
  • Ulovlige lyktepærer0,5 % snitt 0,9 %
  • LyktespylereSjeldnere enn snittet0,5 % snitt 1,7 %
  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbrems0,4 % snitt 0,7 %
  • Rust og skader i understellet0,3 % snitt 0,8 %
  • Blinklysene blinker feilSjeldnere enn snittet0,2 % snitt 2,2 %
  • BærearmerSjeldnere enn snittet0,1 % snitt 1,8 %

Klart sjeldnere enn snittet: blinklysene, høydejusteringen av lyktene og bremsevæsken.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 3 525 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2010–2015. Farlige feil (bruksforbud): 2,0 % (snitt 2,3 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Caravelle / Multivan T5, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Caravelle / Multivan T5

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet

    Rattet skal ikke ha slark, og bilen skal holde retningen uten at du korrigerer. Hør etter klunk ved rattutslag.

  • HjullagerOftere enn snittet

    Hør etter en summende eller durende lyd som øker med farten, særlig i svinger.

  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet

    Hør etter klikkelyd ved fullt rattutslag og akselerasjon. Se etter sprukne gummimansjetter på innsiden av hjulene.

  • StøtdempereOftere enn snittet

    Trykk ned hvert hjørne av bilen. Den skal komme opp igjen én gang, ikke duppe. Se etter olje på demperne.

  • Parkeringsbremsen er for svakOftere enn snittet

    Test håndbremsen i en bakke. På biler med elektrisk parkeringsbrems skal den slippe og låse uten feilmelding.

  • ABS-bremserOftere enn snittet

    ABS-lampen skal slukke etter start.

Slitasje og vedlikehold

  • SkiltlysOftere enn snittet

    En billig pære, men sjekk at den lyser.

  • BilbelterOftere enn snittet

    Dra ut alle beltene. De skal trekke seg inn igjen og låse når du rykker i dem.

  • VindusspylerOftere enn snittet

    Test spyleren. Feil skyldes ofte tom væsketank eller tette dyser.

  • Tåkelys (tilstand)Oftere enn snittet

    Sjekk at tåkelysene foran og bak virker.

  • BremselysOftere enn snittet

    Be noen trå på bremsen mens du ser bak bilen.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Caravelle / Multivan i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • ForbrukersakMotor · januar 2022

    Kjøpte «7-seter» – som var en 2-seter

    En kjøper av en 16 år gammel Caravelle annonsert som sjuseter fikk medhold i å heve kjøpet, fordi bilen var en ulovlig ombygd varebil med bare to godkjente seter.

  • KjøpsrådBroom · desember 2017

    Dette er luksus for store familier

    Broom-Benny gir råd om brukt Multivan T5: velg en bil med komplett servicehistorikk, og sjekk DSG-girkassen, svinghjulet, EGR-ventilen og slakk i rattakselen.

  • TestBroom · mai 2010

    Altfor mange unger? Her er løsningen

    Broom sammenlignet Multivan 4Motion med Ford Galaxy: Multivan har klart mest plass og firehjulsdrift, men koster over 200 000 kroner mer og har mye hardplast.

  • TestKlikk.no · februar 2010

    Test: VW Caravelle 2,0 TDI DSG, 2010

    Klikk.no fant ansiktsløftede Caravelle med 140 hk diesel svært rommelig og lett å kjøre, men understellet slår over ujevnheter, og seteløsningen er lite fleksibel.

  • TestBroom · januar 2010

    Test: VW Caravelle 2,0 TDi Highline med åtte seter

    Broom kalte oppgraderte Caravelle med 140 hk diesel og DSG klassens beste bil, med god plass til åtte voksne og lavt forbruk, men automatgiret koster ekstra.

  • TestNettavisen · juni 2004

    Stygge kasser?

    Nettavisen sammenlignet Multivan 2,5 TDI med Mercedes Viano: Multivan hadde bedre støyisolering og flere oppbevaringsrom, men Viano vant knepent på komfort og pris.

Vanlige spørsmål om Volkswagen Caravelle / Multivan

Er Volkswagen Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) pålitelig?

Volkswagen Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) har EU-kontrollkarakter D: dårligere enn snittet. 58 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 52 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 12 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 3 525 kontroller.

Hva er vanlige feil på Volkswagen Caravelle / Multivan T5 (2003–2015)?

Det Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er fjæringen, styringen og bremseskivene. På styringen og skiltlysene får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Biturbodieselen kan få dyre motorskader» og «Startmotoren er en vanlig feil».

Hvilken årgang av Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) er best?

Av årgangene med sikker karakter gjør 2010 det best (karakter C, 5 % dårligere enn snittet), og 2012 er svakest (karakter D, 11 % dårligere enn snittet). Hver årgang sammenlignes med lignende biler fra samme år.

Hvilke årganger av Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) bør jeg unngå?

Svakest på EU-kontrollen er 2012 (karakter D, 11 % dårligere enn snittet) og 2013 (karakter D, 11 % dårligere enn snittet). Det gjelder årgangen sammenlignet med lignende biler fra samme år, ikke hver bil, så se ekstra nøye på EU-kontrollrapporten for disse årene. Best er 2010 (karakter C, 5 % dårligere enn snittet).

Hvordan klarer Caravelle / Multivan T5 (2003–2015) seg med mange kilometer?

Med 250 000–300 000 km ble 71 av 100 ikke godkjent, mot 64 av 100 for lignende biler, altså 10 % dårligere enn snittet. Med 50 000–100 000 km var det 43 av 100.

Flere detaljer

Ved din kilometerstandAndel ikke godkjent og vanligste anmerkning per kilometergruppe

Trykk på en kilometergruppe for å se hva som oftest får anmerkning der.

Under 50 000 km og over 300 000 km: for få kontroller.

Oftest anmerkning ved 150 000⁠–⁠200 000 km

  1. Styringen (styresnekke og styrestag)12,4 % snitt 3,1 %
  2. Fjærer og stabilisatorstag12,2 % snitt 11,1 %
  3. Bremseskiver8,8 % snitt 9,9 %

Bygger på 908 kontroller.

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Volkswagen Transporter: Caravelle og Multivan.

Versjonene henter vi fra EUs register over nyregistrerte biler, som har norske tall fra 2019. Denne generasjonen er eldre, så vi har ikke versjonene ennå. EU-kontrolltallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet.

Nypris for Caravelle / Multivan T5Omtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Diesel, 2015ca. 760 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2010–2015Andel ikke godkjent mot snittet, for 38 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2010–2015. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo XC7033 % bedre enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 55)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 53)A
  3. Peugeot Partner Tepee / Rifter11 % dårligere enn snittet68 av 100 ikke godkjent (snitt 60)usikker, 100 kontrollerD
  4. Volkswagen Caravelle / Multivan12 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 52)D
  5. Peugeot 50813 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 53)D
  6. Nissan e-NV200 Evalia118 % dårligere enn snittet76 av 100 ikke godkjent (snitt 33)usikker, 360 kontrollerE
  1. Volvo XC7033 % bedre enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 55)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 53)A
  3. Volvo S6020 % bedre enn snittet42 av 100 ikke godkjent (snitt 53)B
  4. Volvo V6014 % bedre enn snittet44 av 100 ikke godkjent (snitt 52)B
  5. Volvo V7014 % bedre enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 57)B
  6. Toyota Avensis7 % bedre enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 55)C
  7. Mercedes-Benz E-Klasse5 % bedre enn snittet55 av 100 ikke godkjent (snitt 57)C
  8. Audi A4Omtrent som snittet52 av 100 ikke godkjent (snitt 55)C
  9. Opel InsigniaOmtrent som snittet52 av 100 ikke godkjent (snitt 53)C
  10. Audi A5Omtrent som snittet54 av 100 ikke godkjent (snitt 55)C
  11. BMW 5-serieOmtrent som snittet56 av 100 ikke godkjent (snitt 55)C
  12. Volkswagen SharanOmtrent som snittet57 av 100 ikke godkjent (snitt 55)C
  13. Volkswagen PassatOmtrent som snittet55 av 100 ikke godkjent (snitt 53)C
  14. Mercedes-Benz C-Klasse6 % dårligere enn snittet53 av 100 ikke godkjent (snitt 50)C
  15. BMW 3-serie6 % dårligere enn snittet55 av 100 ikke godkjent (snitt 51)C
  16. Volkswagen Touran7 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 57)C
  17. Ford Mondeo7 % dårligere enn snittet59 av 100 ikke godkjent (snitt 54)C
  18. Škoda Octavia8 % dårligere enn snittet54 av 100 ikke godkjent (snitt 49)C
  19. Ford C-Max / Grand C-Max9 % dårligere enn snittet55 av 100 ikke godkjent (snitt 51)C
  20. Mazda 69 % dårligere enn snittet54 av 100 ikke godkjent (snitt 50)C
  21. Subaru Outback10 % dårligere enn snittet50 av 100 ikke godkjent (snitt 45)D
  22. Peugeot Partner Tepee / Rifter11 % dårligere enn snittet68 av 100 ikke godkjent (snitt 60)usikker, 100 kontrollerD
  23. Volkswagen Caravelle / Multivan12 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 52)D
  24. Peugeot 50813 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 53)D
  25. Volvo V5015 % dårligere enn snittet68 av 100 ikke godkjent (snitt 59)D
  26. Toyota Verso15 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 57)D
  27. Škoda Superb16 % dårligere enn snittet63 av 100 ikke godkjent (snitt 54)D
  28. Ford S-Max17 % dårligere enn snittet65 av 100 ikke godkjent (snitt 55)D
  29. Volkswagen Caddy personbil20 % dårligere enn snittet65 av 100 ikke godkjent (snitt 54)D
  30. Hyundai i4024 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 53)D
  31. Ford Galaxy25 % dårligere enn snittet71 av 100 ikke godkjent (snitt 57)D
  32. Citroën Berlingo personbil27 % dårligere enn snittet70 av 100 ikke godkjent (snitt 55)D
  33. Toyota Prius+30 % dårligere enn snittet64 av 100 ikke godkjent (snitt 49)E
  34. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer30 % dårligere enn snittet59 av 100 ikke godkjent (snitt 47)E
  35. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer44 % dårligere enn snittet68 av 100 ikke godkjent (snitt 47)E
  36. Tesla Model S45 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 45)E
  37. Opel Vivaro / Zafira Life55 % dårligere enn snittet76 av 100 ikke godkjent (snitt 47)usikker, 251 kontrollerE
  38. Nissan e-NV200 Evalia118 % dårligere enn snittet76 av 100 ikke godkjent (snitt 33)usikker, 360 kontrollerE
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Volkswagen Caravelle / Multivan sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller