Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Suzuki Across 2020–2025

Slik klarer Suzuki Across (2020–2025) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på bremseklossene og bremsevirkningen.

EU-kontrollkarakter

27 % bedre enn snittet

11 av 100 Suzuki Across ble ikke godkjent, mot 16 av 100 for lignende SUV-er.

1 700 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2020–2022 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Likestrømsomformeren kan bli overopphetet

Nr. 22 av 119 SUV-er

Hvilken årgang av Across er best?

Alle årgangene er bedre enn snittet. Best er 2020 (A), svakest 2021 (B).

  1. Across 202032 % bedre9 av 100 ikke godkjent (snitt 14)786 kontrollerA
  2. Across 202121 % bedre13 av 100 ikke godkjent (snitt 17)886 kontrollerB
  3. 2022for få kontroller ennå (28)
  4. 2023–2025ikke gammel nok til EU-kontroll ennå
Om årgangene

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Karakteren B for Across gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

En ny generasjon kom i 2026.

Kjente problemer med Across

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Across fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • BremseklosserOftere enn snittet4,2 % snitt 1,6 %
  • BremseskiverSjeldnere enn snittet2,8 % snitt 5,0 %
  • Ladekabel1,4 % snitt 1,0 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet1,3 % snitt 0,7 %
  • Hengerkontakt0,8 % snitt 0,2 %
  • Vindusviskere0,6 % snitt 0,2 %
  • Lyktene peker feilSjeldnere enn snittet0,5 % snitt 1,6 %
  • DekkSjeldnere enn snittet0,5 % snitt 1,5 %
  • Tåkelysene peker feil0,5 % snitt 0,9 %
  • Tåkelys (tilstand)0,5 % snitt 0,3 %
  • Hjullager0,4 % snitt 0,2 %
  • Blinklys0,3 % snitt 0,3 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten0,2 % snitt 0,8 %
  • Bremsevæske0,2 % snitt 0,1 %
  • Skiltlys0,1 % snitt 0,1 %

Klart sjeldnere enn snittet: kuleleddene, bremseskivene og lykteinnstillingen.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 1 700 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2020–2022. Farlige feil (bruksforbud): 0,2 % (snitt 0,6 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Across, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Across

5 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

På EU-kontrollen skiller ingen tekniske punkter seg ut for Across.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • BremseskiverSjeldnere enn snittet

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • Ladekabel

    Sjekk at ladekabelen følger med og er uten skader. Den må vises frem på EU-kontrollen.

  • Hengerkontakt

    Har bilen hengerfeste, be om å få teste lyset med en henger eller lystester.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Across i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

Vanlige spørsmål om Suzuki Across

Er Suzuki Across pålitelig?

Suzuki Across har EU-kontrollkarakter B: bedre enn snittet. 11 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 16 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 27 % bedre enn snittet. Tallene bygger på 1 700 kontroller.

Hva er vanlige feil på Suzuki Across?

Det Across oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremseklossene, bremseskivene og ladekabelen. På bremseklossene og bremsevirkningen får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Likestrømsomformeren kan bli overopphetet» og «Hybridsystemet kan slå seg av under kjøring».

Hvilken årgang av Across er best?

Alle årgangene med sikker karakter er bedre enn snittet. Best av dem er 2020 (karakter A, 32 % bedre enn snittet), og 2021 er svakest (karakter B, 21 % bedre enn snittet). Hver årgang sammenlignes med lignende biler fra samme år.

Flere detaljer

Ved din kilometerstandAndel ikke godkjent og vanligste anmerkning per kilometergruppe

Trykk på en kilometergruppe for å se hva som oftest får anmerkning der.

Over 100 000 km: for få kontroller.

Oftest anmerkning ved 50 000⁠–⁠100 000 km

  1. Bremseklosser5,7 % snitt 1,8 %
  2. Bremseskiver3,4 % snitt 4,8 %
  3. Ladekabel1,4 % snitt 1,1 %

Bygger på 1 132 kontroller.

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

SUV fra Suzuki, bare som ladbar hybrid med firehjulsdrift.

  • 5 seter
  • Ladbar hybrid
  • 4,64 m lang

Versjon av Across

VersjonAndel solgtEffektForbrukRekkevidde på strøm
2.5 ladbar hybrid100 %Bensinmotor 185 hk1 l/100 km WLTP75 km WLTP

Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2020–2025 (3 439 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: ADAC: Suzuki Across 2.5 Plug-in-Hybrid (2020–2024), tekniske data og tilbakekallinger, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for AcrossOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Ladbar hybrid, 2024ca. 660 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2020–2022Andel ikke godkjent mot snittet, for 76 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2020–2022. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz EQA57 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  3. Kia Sportage28 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 150 kontrollerB
  4. Suzuki Across27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  5. Volvo XC4026 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz EQA57 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  3. Porsche Cayenne55 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 386 kontrollerA
  4. Mercedes-Benz GLC55 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  5. Audi e-tron53 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  6. Volvo XC6053 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  7. BMW X151 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  8. Suzuki S-Cross47 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  9. Toyota RAV444 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  10. Lexus NX43 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 277 kontrollerA
  11. MINI Countryman42 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  12. Volkswagen T-Roc42 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  13. Lexus UX42 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 13)A
  14. Suzuki Vitara40 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  15. Mercedes-Benz GLA40 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerA
  16. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  17. Volvo XC9036 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  18. Hyundai Tucson / ix3536 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  19. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  20. BMW X234 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  21. Audi Q734 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 162 kontrollerA
  22. Lexus RX33 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 111 kontrollerA
  23. Audi Q4 e-tron33 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  24. Mercedes-Benz EQC29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  25. Mercedes-Benz GLE / M-klasse29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  26. Kia Sportage28 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 150 kontrollerB
  27. Suzuki Across27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  28. Volvo XC4026 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  29. Jaguar I-Pace21 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  30. Kia EV619 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  31. Subaru Forester19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 448 kontrollerB
  32. Subaru XV18 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 248 kontrollerB
  33. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  34. Honda CR-V17 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerB
  35. Ford Puma17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  36. Toyota Yaris Cross14 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 304 kontrollerB
  37. Audi Q512 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 182 kontrollerB
  38. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  39. Opel Grandland12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  40. Škoda Enyaq11 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  41. BMW X311 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  42. Audi Q29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 129 kontrollerC
  43. Kia Niro9 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  44. Škoda Kodiaq8 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  45. Volkswagen Tiguan8 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  46. Hyundai Ioniq 58 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  47. BMW X5Omtrent som snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  48. Škoda KaroqOmtrent som snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 319 kontrollerC
  49. Toyota C-HROmtrent som snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 14)C
  50. Mitsubishi Eclipse Cross10 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  51. Ford Explorer11 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  52. Hyundai Kona14 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  53. NIO ES816 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 200 kontrollerD
  54. Hongqi E-HS917 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 123 kontrollerD
  55. BMW iX19 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  56. Mazda CX-3020 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  57. Land Rover Discovery Sport22 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 124 kontrollerD
  58. Renault Captur23 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  59. Citroën C5 Aircross25 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  60. Nissan Qashqai26 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  61. Peugeot 300827 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  62. Opel Crossland27 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 168 kontrollerD
  63. Land Rover Range Rover Evoque29 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 265 kontrollerD
  64. Ford Kuga30 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  65. Mazda CX-530 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  66. Mitsubishi Outlander35 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  67. Peugeot 500855 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  68. Volkswagen T-Cross65 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  69. Mazda MX-3075 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  70. Dacia Duster82 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 111 kontrollerE
  71. Peugeot 200886 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  72. Opel Mokka92 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  73. BYD Tang110 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  74. Tesla Model X148 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  75. MG ZS EV171 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  76. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller