Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Citroën C3 Aircross 1. generasjon · 2017–2024

Slik klarer Citroën C3 Aircross (2017–2024) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på bremseklossene og bremseskivene.

EU-kontrollkarakter

94 % dårligere enn snittet

38 av 100 Citroën C3 Aircross ble ikke godkjent, mot 19 av 100 for lignende SUV-er.

561 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2017–2021 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Registerreimen på 1.2 PureTech kan gå i oppløsning

Nr. 116 av 119 SUV-er

Hvilken årgang av C3 Aircross (2017–2024) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

  1. 2017for få kontroller (22)
  2. C3 Aircross 201879 % dårligere38 av 100 ikke godkjent (snitt 20)286 kontroller · usikkerE
  3. C3 Aircross 201983 % dårligere39 av 100 ikke godkjent (snitt 19)160 kontroller · usikkerE
  4. 2020–2021for få kontroller (93)
  5. 2022–2023ikke gammel nok til EU-kontroll ennå
Om årgangene

Karakteren E for C3 Aircross (2017–2024) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Kjente problemer med C3 Aircross (2017–2024)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte C3 Aircross fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • BremseskiverOftere enn snittet16,0 % snitt 7,4 %
  • BremseklosserOftere enn snittet11,8 % snitt 2,9 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet7,8 % snitt 0,6 %
  • EksosanleggetOftere enn snittet5,3 % snitt 0,2 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet4,8 % snitt 1,1 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet4,5 % snitt 2,3 %
  • Tåkelysene peker feilOftere enn snittet2,3 % snitt 0,8 %
  • Lyktene peker feil2,0 % snitt 1,6 %
  • Bremserør (rust)Oftere enn snittet1,8 % snitt 0,1 %
  • BlinklysOftere enn snittet1,4 % snitt 0,4 %
  • Olje- og væskelekkasjerOftere enn snittet1,4 % snitt 0,1 %
  • Tåkelys (tilstand)Oftere enn snittet1,2 % snitt 0,4 %
  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet1,2 % snitt 0,1 %
  • Dekk0,9 % snitt 1,0 %
  • Bremselys0,9 % snitt 0,2 %
  • Fjærer og stabilisatorstag0,5 % snitt 0,5 %
  • Hengerkontakt0,5 % snitt 0,3 %
  • Hjullager0,4 % snitt 0,3 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten0,4 % snitt 0,5 %
  • Blinklysene blinker feil0,4 % snitt under 0,1 %
  • Parklys, baklys og kjørelys0,2 % snitt 0,2 %
  • Frontlyktene (tilstand)0,2 % snitt 0,2 %
  • Støtdempere0,2 % snitt 0,1 %
  • Parkeringsbremsen tar ujevnt0,2 % snitt 0,1 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang0,2 % snitt 0,4 %
  • Bilbelter0,2 % snitt 0,3 %
  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbrems0,2 % snitt 0,1 %
  • ABS-bremser0,2 % snitt 0,1 %

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 561 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2017–2021. Farlige feil (bruksforbud): 1,4 % (snitt 0,4 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er C3 Aircross, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper C3 Aircross

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet

    Rattet skal ikke ha slark, og bilen skal holde retningen uten at du korrigerer. Hør etter klunk ved rattutslag.

  • EksosanleggetOftere enn snittet

    Hør etter skrangling og ny eksoslyd ved kaldstart. Se etter rust og løse oppheng under bilen.

  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet

    Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.

  • Bremserør (rust)Oftere enn snittet

    Se under bilen etter rustne bremserør. Det er vanlig på eldre biler i Norge på grunn av veisalt.

  • Olje- og væskelekkasjerOftere enn snittet

    Se under bilen og i motorrommet etter olje eller kjølevæske. Se gjerne på bakken der bilen har stått parkert.

  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet

    Hør etter klikkelyd ved fullt rattutslag og akselerasjon. Se etter sprukne gummimansjetter på innsiden av hjulene.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseskiverOftere enn snittet

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • Tåkelysene peker feilOftere enn snittet

    Lett å rette. Sjekk at tåkelysene virker og ikke er knust.

  • BlinklysOftere enn snittet

    Slå på nødblinken og gå rundt bilen.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om C3 Aircross i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestBilnorge · oktober 2022

    Citroën C3 Aircross - Smart, liten tass

    Bilnorge kjørte C3 Aircross nesten 1 000 km på én dag og ble overrasket over komforten og den smarte plassutnyttelsen, men Grip Control erstatter ikke firehjulsdrift.

  • TestBilnorge · april 2019

    Citroën C3 Aircross

    I Bilnorges gruppetest mot Hyundai Kona og Opel Crossland X fikk C3 Aircross ros for et trivelig interiør, men berøringsskjermen var treg og menyene tungvinte.

  • TestDinSide · oktober 2017

    Annerledesmodell fra annerledesmerke

    DinSide prøvekjørte C3 Aircross på Korsika og kaller den et friskt pust blant små SUV-er: livlig, praktisk og bedre på dårlige hytteveier enn vanlige kompaktbiler.

  • TestMotor · september 2017

    Den kuleste bilen fra Citroën på mange år

    Motor prøvekjørte C3 Aircross med 110 hk diesel og automat og likte stilen, SUV-egenskapene og det praktiske interiøret; billigste utgave manglet nødbrems for fotgjengere.

Vanlige spørsmål om Citroën C3 Aircross

Er Citroën C3 Aircross (2017–2024) pålitelig?

Citroën C3 Aircross (2017–2024) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 38 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 19 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 94 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 561 kontroller.

Hva er vanlige feil på Citroën C3 Aircross (2017–2024)?

Det C3 Aircross (2017–2024) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremseskivene, bremseklossene og styringen. På bremseklossene og bremseskivene får den oftere anmerkning enn lignende biler. Et kjent problem er «Registerreimen på 1.2 PureTech kan gå i oppløsning».

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Liten SUV fra Citroën med bensin- eller dieselmotor, og fra 2024 også som elbilen ë-C3 Aircross.

  • 5 seter
  • Bensin, diesel
  • 110–131 hk
  • 4,16 m lang

Versjoner av C3 Aircross

VersjonAndel solgtEffektForbruk
1.2 bensin 110 hk2019–202060 %110 hk–
1.2 bensin 131 hk31 %131 hk6,2–6,6 l/100 km WLTP
1.5 diesel 120 hk2019–20219 %120 hk5,3 l/100 km WLTP
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeretunder 1 %

Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2022 (331 biler). Biler fra før 2019 er ikke med, fordi registeret starter da. Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: Wikipedia (tysk): Citroën C3 Aircross, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for C3 AircrossOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Bensin, 2021ca. 310 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2017–2021Andel ikke godkjent mot snittet, for 85 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2017–2021. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Porsche Cayenne49 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 21)A
  3. Peugeot 200881 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  4. Citroën C3 Aircross94 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 19)E
  5. BYD Tang108 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Porsche Cayenne49 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 21)A
  3. Lexus RX48 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 24)A
  4. Volvo C40 / EC4046 % bedre enn snittet4 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 128 kontrollerA
  5. Audi e-tron42 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 19)A
  6. Volvo XC6039 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 23)A
  7. Lexus UX39 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  8. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  9. Suzuki S-Cross35 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 21)A
  10. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  11. Suzuki Vitara33 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 21)A
  12. Volvo XC4033 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  13. Audi Q4 e-tron32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  14. BMW X232 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  15. Lexus NX29 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  16. BMW X128 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 19)B
  17. Porsche Macan28 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 25)usikker, 211 kontrollerB
  18. Volkswagen T-Roc28 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 19)B
  19. Mitsubishi ASX28 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 26)usikker, 344 kontrollerB
  20. Mercedes-Benz EQC27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  21. Suzuki Across27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  22. Škoda Kodiaq27 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  23. Volvo XC9026 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 24)B
  24. Honda CR-V25 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  25. Audi Q725 % bedre enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 30)B
  26. Mercedes-Benz GLE / M-klasse25 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 18)B
  27. Audi Q523 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  28. MINI Countryman22 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 20)B
  29. Hyundai Tucson / ix3521 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 20)B
  30. Mercedes-Benz GLA20 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 22)B
  31. Subaru XV19 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  32. BMW X318 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 19)B
  33. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  34. Kia EV618 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 491 kontrollerB
  35. Toyota RAV417 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 21)B
  36. Ford Puma17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  37. Mercedes-Benz GLC15 % bedre enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  38. Honda HR-V15 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  39. Mazda CX-314 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  40. Volkswagen Tiguan13 % bedre enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 25)B
  41. Toyota Yaris Cross13 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 258 kontrollerB
  42. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  43. Škoda Enyaq11 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  44. Toyota C-HR9 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 21)C
  45. Subaru Forester9 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 22)C
  46. Hyundai Ioniq 59 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  47. Kia Sportage7 % bedre enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 25)C
  48. Škoda Karoq6 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 22)C
  49. Ford Kuga6 % bedre enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 21)C
  50. Kia NiroOmtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 19)C
  51. Mazda CX-5Omtrent som snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 25)C
  52. Opel GrandlandOmtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 18)C
  53. BMW X4Omtrent som snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 112 kontrollerC
  54. Jaguar I-PaceOmtrent som snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 19)C
  55. Mitsubishi Eclipse CrossOmtrent som snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  56. Nissan QashqaiOmtrent som snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 24)C
  57. Nissan X-Trail5 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 26)C
  58. BMW X56 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 23)C
  59. Hyundai Kona9 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  60. Ford Explorer11 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  61. Audi Q212 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 23)D
  62. NIO ES814 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 166 kontrollerD
  63. BMW iX16 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 17)D
  64. Mazda CX-3017 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  65. Audi Q320 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 24)D
  66. Škoda Yeti20 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 28)usikker, 150 kontrollerD
  67. Mitsubishi Outlander22 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 23)D
  68. Land Rover Range Rover Sport27 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 299 kontrollerD
  69. Land Rover Discovery Sport28 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 193 kontrollerD
  70. Opel Mokka30 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  71. Land Rover Range Rover Evoque32 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 19)usikker, 407 kontrollerE
  72. Peugeot 300832 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  73. Citroën C5 Aircross33 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  74. Renault Captur37 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  75. Opel Crossland54 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 18)E
  76. Peugeot 500860 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  77. Volkswagen T-Cross60 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  78. Tesla Model X74 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  79. Mazda MX-3075 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  80. Peugeot 200881 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  81. Citroën C3 Aircross94 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 19)E
  82. BYD Tang108 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  83. Dacia Duster110 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
  84. MG ZS EV170 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  85. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller