Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Peugeot Partner Tepee / Rifter Partner Tepee · 2008–2018

Slik klarer Peugeot Partner Tepee (2008–2018) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler. Oftere enn snittet får den anmerkning på bremsevirkningen og parklysene.

Registrert som varebil? Se tallene for Peugeot Partner

EU-kontrollkarakter

42 % dårligere enn snittet

48 av 100 Peugeot Partner Tepee ble ikke godkjent, mot 33 av 100 for lignende mellomklassebiler.

300 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2010–2020 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Usikker karakter

Karakteren bygger på bare 300 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte den ett trinn. Derfor får bilen heller ikke plass i rangeringen; det krever 500 kontroller.

Kjent problem: Kollisjonsputene kan svikte

Se de mest pålitelige flerbruksbilene

Hvilken årgang av Partner Tepee (2008–2018) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

  1. 2010–2017for få kontroller (112)
  2. Partner Tepee / Rifter 201844 % dårligere32 av 100 ikke godkjent (snitt 19)109 kontroller · usikkerE
  3. 2019–2020for få kontroller (79)
Om årgangene

Karakteren E for Partner Tepee (2008–2018) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Elutgaven Partner Tepee Electric ble solgt til 2020, så elbilene fra 2018–2020 er regnet hit. Dieselbilene fra 2018 er utelatt fordi også Rifter ble registrert det året.

Kjente problemer med Partner Tepee (2008–2018)

  • Registerreimen på 1.2 PureTech kan brytes ned

    Registerreimen kan gå i oppløsning, særlig hvis feil motorolje er brukt, og det kan gi dyr motorskade. Be om servicehistorikk som viser riktig olje og når reimen sist ble sjekket eller byttet.

    • Bare bensin- og hybridbiler
    • 1.2 PureTech 110 hk, 2016–2018
    Kilder: ADAC (tysk) og 1 til
  • 1.6-dieselen kan miste drivkraften

    En feil i motoren kan gjøre at bilen mister drivkraften og motoren stanser, i sjeldne tilfeller etter et kort rykk fremover. Bilene ble kalt inn, så be om dokumentasjon på at feilen er rettet.

    • Bare dieselbiler
    • 1.6 HDi med motorkode DV6F

    Kilde: ADAC (tysk)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Partner Tepee fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet13,0 % snitt 3,7 %
  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet10,0 % snitt 5,0 %
  • Parklys, baklys og kjørelysOftere enn snittet8,7 % snitt 3,5 %
  • Bremseskiver8,3 % snitt 8,8 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet7,7 % snitt 4,7 %
  • Lyktene peker feilOftere enn snittet7,3 % snitt 5,1 %
  • SkiltlysOftere enn snittet6,0 % snitt 1,1 %
  • Blinklysene blinker feilOftere enn snittet5,3 % snitt 1,2 %
  • Tåkelysene peker feilOftere enn snittet4,7 % snitt 1,6 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet4,3 % snitt 1,2 %
  • BremselysOftere enn snittet4,3 % snitt 0,9 %
  • Bremseklosser3,7 % snitt 3,4 %
  • LadekabelOftere enn snittet3,0 % snitt 0,4 %
  • StøtdempereOftere enn snittet2,7 % snitt 1,3 %
  • Dekk2,3 % snitt 2,4 %
  • Hjullager2,3 % snitt 1,8 %
  • Frontlyktene (tilstand)Oftere enn snittet2,0 % snitt 1,1 %
  • BilhornOftere enn snittet2,0 % snitt 0,4 %
  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet1,7 % snitt 1,1 %
  • ABS-bremserOftere enn snittet1,7 % snitt 0,5 %
  • Bremsevæske1,3 % snitt 1,5 %
  • Olje- og væskelekkasjerOftere enn snittet1,3 % snitt 0,6 %
  • Eksosanlegget1,0 % snitt 2,0 %
  • BlinklysSjeldnere enn snittet1,0 % snitt 1,7 %
  • Tåkelys (tilstand)1,0 % snitt 0,9 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang1,0 % snitt 1,5 %
  • BilbelterOftere enn snittet1,0 % snitt 0,5 %
  • Rust og skader i understelletOftere enn snittet1,0 % snitt 0,5 %
  • Ulovlige lyktepærerOftere enn snittet1,0 % snitt 0,4 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten0,7 % snitt 1,0 %
  • Vindusviskere0,7 % snitt 0,4 %
  • Parkeringsbremsen er for svak0,3 % snitt 0,9 %
  • Hengerkontakt0,3 % snitt 1,0 %
  • Vindusspyler0,3 % snitt 0,3 %

Klart sjeldnere enn snittet: bremserørene, høydejusteringen av lyktene og blinklysene.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 300 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2010–2020. Farlige feil (bruksforbud): 0,3 % (snitt 1,3 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Partner Tepee, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Partner Tepee

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet

    Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.

  • Styringen (styresnekke og styrestag)Oftere enn snittet

    Rattet skal ikke ha slark, og bilen skal holde retningen uten at du korrigerer. Hør etter klunk ved rattutslag.

  • StøtdempereOftere enn snittet

    Trykk ned hvert hjørne av bilen. Den skal komme opp igjen én gang, ikke duppe. Se etter olje på demperne.

  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet

    Hør etter klikkelyd ved fullt rattutslag og akselerasjon. Se etter sprukne gummimansjetter på innsiden av hjulene.

  • ABS-bremserOftere enn snittet

    ABS-lampen skal slukke etter start.

Slitasje og vedlikehold

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • Parklys, baklys og kjørelysOftere enn snittet

    Gå rundt bilen med lysene på. Se etter pærer som er gått og fukt i lyktene.

  • Lyktene peker feilOftere enn snittet

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

  • SkiltlysOftere enn snittet

    En billig pære, men sjekk at den lyser.

  • Blinklysene blinker feilOftere enn snittet

    Blinklysene skal blinke jevnt og i riktig takt.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Partner Tepee / Rifter i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestKlikk.no · august 2008

    Test: Peugeot Partner Tepee 1,6 HDI 110 2008

    Klikk.no testet nye Partner Tepee med 110 hk diesel og fant en rimelig, rommelig og stabil familiebil med skyvedører på begge sider, men den er lite morsom å kjøre.

Vanlige spørsmål om Peugeot Partner Tepee / Rifter

Er Peugeot Partner Tepee (2008–2018) pålitelig?

Peugeot Partner Tepee (2008–2018) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 48 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 33 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 42 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 300 kontroller, så karakteren er usikker.

Hva er vanlige feil på Peugeot Partner Tepee (2008–2018)?

Det Partner Tepee (2008–2018) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremsevirkningen, fjæringen og parklysene. På bremsevirkningen og parklysene får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Kollisjonsputene kan svikte» og «Håndbrekket kan løsne av seg selv».

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Peugeot Partner: Partner Tepee og fra 2018 Rifter, også som elbil og med firehjulsdrift (Dangel 4x4).

  • Elektrisk
  • 67 hk

Versjon av Partner Tepee

VersjonAndel solgtEffektForbrukRekkevidde på strøm
Elektrisk 67 hk91 %49 kW (ca. 67 hk)25,7 kWh/100 km WLTP106 km WLTP
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeret9 %

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2020 (138 biler). Biler fra før 2019 er ikke med, fordi registeret starter da. Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for Partner TepeeOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Elektrisk, 2019ca. 220 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2010–2020Andel ikke godkjent mot snittet, for 45 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2010–2020. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo XC7032 % bedre enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 53)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet33 av 100 ikke godkjent (snitt 49)A
  3. Polestar 240 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  4. Peugeot Partner Tepee / Rifter42 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 33)usikker, 300 kontrollerE
  5. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer56 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 37)E
  6. Nissan e-NV200 Evalia148 % dårligere enn snittet62 av 100 ikke godkjent (snitt 25)E
  1. Volvo XC7032 % bedre enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 53)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet33 av 100 ikke godkjent (snitt 49)A
  3. Porsche Taycan29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  4. Volvo S9022 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  5. Volvo S6019 % bedre enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 47)B
  6. Volvo V6017 % bedre enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 41)B
  7. Volvo V7014 % bedre enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 56)B
  8. Volvo V9012 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 29)B
  9. Toyota Avensis8 % bedre enn snittet47 av 100 ikke godkjent (snitt 52)C
  10. Mercedes-Benz E-Klasse6 % bedre enn snittet47 av 100 ikke godkjent (snitt 49)C
  11. Audi A46 % bedre enn snittet44 av 100 ikke godkjent (snitt 47)C
  12. Opel Insignia6 % bedre enn snittet44 av 100 ikke godkjent (snitt 47)C
  13. Audi A5Omtrent som snittet50 av 100 ikke godkjent (snitt 51)C
  14. Subaru OutbackOmtrent som snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 37)C
  15. BMW 5-serieOmtrent som snittet47 av 100 ikke godkjent (snitt 47)C
  16. Kia OptimaOmtrent som snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 27)C
  17. Ford MondeoOmtrent som snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 48)C
  18. Škoda Octavia5 % dårligere enn snittet42 av 100 ikke godkjent (snitt 40)C
  19. Mercedes-Benz C-Klasse6 % dårligere enn snittet44 av 100 ikke godkjent (snitt 41)C
  20. Volkswagen Sharan6 % dårligere enn snittet54 av 100 ikke godkjent (snitt 51)C
  21. Volkswagen Touran7 % dårligere enn snittet54 av 100 ikke godkjent (snitt 50)C
  22. BMW 3-serie9 % dårligere enn snittet47 av 100 ikke godkjent (snitt 43)C
  23. Ford C-Max / Grand C-Max9 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 46)C
  24. Volkswagen Passat9 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 41)C
  25. Mazda 610 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 44)D
  26. Ford S-Max13 % dårligere enn snittet53 av 100 ikke godkjent (snitt 47)D
  27. Volvo V5015 % dårligere enn snittet68 av 100 ikke godkjent (snitt 59)D
  28. Volkswagen Caravelle / Multivan15 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 40)D
  29. Toyota Verso15 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 57)D
  30. Peugeot 50816 % dårligere enn snittet57 av 100 ikke godkjent (snitt 48)D
  31. Škoda Superb22 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 40)D
  32. Ford Galaxy22 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 54)D
  33. Hyundai i4024 % dårligere enn snittet66 av 100 ikke godkjent (snitt 53)D
  34. Volkswagen Caddy personbil27 % dårligere enn snittet56 av 100 ikke godkjent (snitt 43)D
  35. Toyota Prius+28 % dårligere enn snittet53 av 100 ikke godkjent (snitt 41)D
  36. Citroën Berlingo personbil36 % dårligere enn snittet60 av 100 ikke godkjent (snitt 44)E
  37. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer38 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 37)E
  38. Polestar 240 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  39. Peugeot Partner Tepee / Rifter42 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 33)usikker, 300 kontrollerE
  40. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer56 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 37)E
  41. Toyota Proace Verso62 % dårligere enn snittet40 av 100 ikke godkjent (snitt 24)usikker, 486 kontrollerE
  42. Tesla Model S64 % dårligere enn snittet60 av 100 ikke godkjent (snitt 36)E
  43. Opel Vivaro / Zafira Life87 % dårligere enn snittet73 av 100 ikke godkjent (snitt 38)E
  44. Tesla Model 3117 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  45. Nissan e-NV200 Evalia148 % dårligere enn snittet62 av 100 ikke godkjent (snitt 25)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Peugeot Partner Tepee / Rifter sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller