Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Peugeot Partner Tepee / Rifter Rifter · fra 2018

Slik klarer Peugeot Rifter (fra 2018) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler.

Registrert som varebil? Se tallene for Peugeot Partner

EU-kontrollkarakter

66 % dårligere enn snittet

43 av 100 Peugeot Rifter ble ikke godkjent, mot 22 av 100 for lignende mellomklassebiler.

105 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2019–2020 · 2018 er regnet med i Partner Tepee (2008⁠–⁠2018): begge ble registrert det året · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Usikker karakter

Karakteren bygger på bare 105 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte den ett trinn. Derfor får bilen heller ikke plass i rangeringen; det krever 500 kontroller.

Kjent problem: Registerkjeden på 1.5-dieselen kan slites tidlig

Se de mest pålitelige flerbruksbilene

Kjente problemer med Rifter (fra 2018)

  • Elbilen kan miste drivkraften

    En feil i programvaren til batteristyringen kan gi startproblemer og gjøre at bilen mister drivkraften under kjøring. Peugeot retter det med ny programvare, så be om dokumentasjon på at tilbakekallingen er utført.

    • Bare elbiler
    • e-Rifter, produsert mai 2022–mars 2023

    Kilde: ADAC Autokatalog (tysk)

  • Håndbrekket kan løsne av seg selv

    Håndbrekkspaken kan la være å låse seg, eller løsne etter at den er trukket til, slik at bilen kan rulle. Det er en tilbakekalling på feilen, så sjekk at mekanismen er kontrollert eller byttet.

    • Produsert november 2017–januar 2019

    Kilde: ADAC Autokatalog (tysk)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Rifter fikk en feil som må rettes, område for område, mot snittet for lignende biler.

  • BremserOftere enn snittet24,8 % snitt 10,0 %
  • Hjul og hjulopphengOftere enn snittet11,4 % snitt 7,8 %
  • Lys og elektriskOftere enn snittet5,7 % snitt 4,1 %

Før du kjøper: be om siste EU-kontrollrapport, og sjekk bremsene og hjulopphenget spesielt.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 105 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2019–2020. Farlige feil (bruksforbud): 0,0 % (snitt 0,8 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Rifter, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Partner Tepee / Rifter i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

Vanlige spørsmål om Peugeot Partner Tepee / Rifter

Er Peugeot Rifter (fra 2018) pålitelig?

Peugeot Rifter (fra 2018) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 43 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 22 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 66 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 105 kontroller, så karakteren er usikker.

Hva er vanlige feil på Peugeot Rifter (fra 2018)?

Kjente problemer er blant annet «Registerkjeden på 1.5-dieselen kan slites tidlig» og «Håndbrekket kan løsne av seg selv».

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Peugeot Partner: Partner Tepee og fra 2018 Rifter, også som elbil og med firehjulsdrift (Dangel 4x4).

  • Elektrisk, diesel
  • 102–136 hk

Bensin- og dieselbilene er regnet hit fra 2019 og elbilene (e-Rifter) fra 2021. Dieselbilene fra 2018 er utelatt fordi også Partner Tepee ble registrert det året.

Versjoner av Rifter

VersjonAndel solgtEffektForbruk
Elektrisk 136 hk2021–2025 · 265–338 km WLTP43 %100 kW (ca. 136 hk)19,7 kWh/100 km WLTP
1.5 diesel 131 hk2019–202132 %131 hk5,4–6 l/100 km WLTP
1.5 diesel 102 hk2019–202018 %102 hk–
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeret6 %

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2025 (286 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for RifterOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Diesel, 2020ca. 350 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2019–2020Andel ikke godkjent mot snittet, for 34 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2019–2020. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo S9038 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 178 kontrollerA
  2. Subaru Outback36 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 451 kontrollerA
  3. Volkswagen Caddy personbil59 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 143 kontrollerE
  4. Peugeot Partner Tepee / Rifter66 % dårligere enn snittet43 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 105 kontrollerE
  5. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer71 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 232 kontrollerE
  6. Nissan e-NV200 Evalia144 % dårligere enn snittet52 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
  1. Volvo S9038 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 178 kontrollerA
  2. Subaru Outback36 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 451 kontrollerA
  3. Opel Insignia31 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 159 kontrollerA
  4. Audi A631 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 235 kontrollerA
  5. Mercedes-Benz C-Klasse30 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 20)A
  6. Mercedes-Benz E-Klasse29 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 21)B
  7. Porsche Taycan29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  8. Volvo V6027 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 23)B
  9. Audi A421 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 385 kontrollerB
  10. Kia Optima17 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 303 kontrollerB
  11. BMW 5-serie14 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 21)B
  12. Volvo S609 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 340 kontrollerC
  13. Volvo V907 % bedre enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 23)C
  14. Volkswagen TouranOmtrent som snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 278 kontrollerC
  15. Mazda 6Omtrent som snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 24)usikker, 155 kontrollerC
  16. Škoda OctaviaOmtrent som snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 21)C
  17. Ford S-Max6 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 272 kontrollerC
  18. Ford Mondeo7 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 386 kontrollerC
  19. Volkswagen Passat18 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 21)D
  20. Volkswagen Caravelle / Multivan19 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 18)D
  21. BMW 3-serie25 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 19)D
  22. Toyota Prius+32 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 270 kontrollerE
  23. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer34 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 19)usikker, 363 kontrollerE
  24. Polestar 240 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  25. Peugeot 50847 % dårligere enn snittet30 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 498 kontrollerE
  26. Toyota Proace Verso54 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 274 kontrollerE
  27. Citroën Berlingo personbil55 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 19)usikker, 191 kontrollerE
  28. Škoda Superb55 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  29. Volkswagen Caddy personbil59 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 143 kontrollerE
  30. Peugeot Partner Tepee / Rifter66 % dårligere enn snittet43 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 105 kontrollerE
  31. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer71 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 232 kontrollerE
  32. Tesla Model S99 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  33. Tesla Model 3117 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 22)E
  34. Nissan e-NV200 Evalia144 % dårligere enn snittet52 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Peugeot Partner Tepee / Rifter sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller