Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen BYD Tang fra 2018

Slik klarer BYD Tang (fra 2018) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på kuleleddene og lykteinnstillingen.

EU-kontrollkarakter

110 % dårligere enn snittet

36 av 100 BYD Tang ble ikke godkjent, mot 17 av 100 for lignende SUV-er.

1 060 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2021–2022 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Nr. 117 av 119 SUV-erNr. 48 av 52 elbiler

Hvilken årgang av Tang er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

  1. Tang 2021108 % dårligere36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)990 kontrollerE
  2. 2022for få kontroller ennå (70)
  3. 2023–2026ikke gammel nok til EU-kontroll ennå
Om årgangene

Karakteren E for Tang gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

Solgt i Norge fra august 2021. Versjonen fra 2024 har større batteri og nytt utseende, men er samme generasjon.

Kjente problemer med Tang

Vi har ikke funnet kjente problemer eller tilbakekallinger (sjekket oktober 2026), men det betyr ikke at bilen er feilfri. Vanlig slitasje står under Vanlige feil på EU-kontrollen.

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Tang fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet15,1 % snitt 4,0 %
  • Lyktene peker feilOftere enn snittet9,6 % snitt 1,8 %
  • BremseskiverOftere enn snittet8,3 % snitt 4,2 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet5,8 % snitt 0,7 %
  • BremseklosserOftere enn snittet5,3 % snitt 1,4 %
  • DekkOftere enn snittet2,9 % snitt 1,9 %
  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet2,5 % snitt 0,5 %
  • HengerkontaktOftere enn snittet1,9 % snitt 0,2 %
  • LadekabelOftere enn snittet1,7 % snitt 0,9 %
  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet1,4 % snitt 0,8 %
  • ABS-bremserOftere enn snittet1,0 % snitt under 0,1 %
  • Blinklys0,9 % snitt 0,3 %
  • Bilbelter0,7 % snitt 0,2 %
  • Vindusviskere0,7 % snitt 0,2 %
  • Bilhorn0,7 % snitt 0,1 %
  • Bremsevæske0,4 % snitt 0,1 %
  • Frontlyktene (tilstand)0,4 % snitt 0,1 %
  • Tåkelys (tilstand)0,4 % snitt 0,3 %
  • Parklys, baklys og kjørelys0,3 % snitt 0,1 %
  • Bærearmer0,3 % snitt 0,1 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)0,2 % snitt 0,4 %
  • Vindusspyler0,2 % snitt 0,1 %

Klart sjeldnere enn snittet: innstillingen av tåkelysene.

EU-kontrollen måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Om tallene

Bygger på 1 060 EU-kontroller i 2025 av biler registrert 2021–2022. Farlige feil (bruksforbud): 1,0 % (snitt 0,8 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Tang, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper Tang

8 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet

    Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

  • ABS-bremserOftere enn snittet

    ABS-lampen skal slukke etter start.

Slitasje og vedlikehold

  • Lyktene peker feilOftere enn snittet

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

  • BremseskiverOftere enn snittet

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • DekkOftere enn snittet

    Mønsteret skal være minst 1,6 mm på sommerdekk og 3 mm på vinterdekk. Ujevn slitasje kan tyde på feil hjulstilling eller slitt hjuloppheng.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe brukt elbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om Tang i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • ForbrukersakMotor · januar 2024

    Fem stjerner og ett minus for Byd Tang

    Euro NCAP ga Tang fem stjerner, med gode resultater for fører, passasjerer og myke trafikanter, og godt fungerende nødbrems og unnamanøver.

  • TestBroom · september 2024

    Sjuseteren som går lenger enn den skal

    Broom kjørte oppgraderte Tang med 108,8 kWh-batteri 473 km fra Jessheim til Bergen med 14 prosent igjen, omtrent 20 km lenger enn oppgitt rekkevidde på 530 km.

  • TestBilnorge · mars 2023

    God plass til storfamilien: BYD Tang møter Mercedes EQB

    Bilnorge sammenlignet Tang med Mercedes EQB, to firehjulsdrevne sjusetere til omtrent samme pris; EQB vant knepent, men begge anbefales for dem som trenger mye plass.

Vanlige spørsmål om BYD Tang

Er BYD Tang pålitelig?

BYD Tang har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 36 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 17 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 110 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 1 060 kontroller.

Hva er vanlige feil på BYD Tang?

Det Tang oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er kuleleddene, lykteinnstillingen og bremseskivene. På kuleleddene og lykteinnstillingen får den oftere anmerkning enn lignende biler.

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Stor elektrisk SUV fra BYD, med sju seter og firehjulsdrift.

  • 7 seter
  • Elektrisk
  • 245–272 hk

Versjoner av Tang

VersjonAndel solgtEffektForbrukRekkevidde på strøm
Elektrisk 245 hk2022–202355 %180 kW (ca. 245 hk)23,8 kWh/100 km WLTP400 km WLTP
Elektrisk 272 hk45 %200 kW (ca. 272 hk)23,9 kWh/100 km WLTP400–530 km WLTP

Alle versjoner har 7 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2021–2025 (4 148 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for TangOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Elektrisk, 2025ca. 700 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2021–2022Andel ikke godkjent mot snittet, for 66 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2021–2022. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz GLC59 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  3. Opel Mokka92 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  4. BYD Tang110 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  5. MG ZS EV145 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Volvo C40 / EC4063 % bedre enn snittet3 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 305 kontrollerA
  2. Mercedes-Benz GLC59 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  3. Audi e-tron58 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  4. Mercedes-Benz EQA57 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  5. Volvo XC6057 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  6. Volvo XC9052 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  7. BMW X152 % bedre enn snittet7 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  8. Porsche Cayenne47 % bedre enn snittet5 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 141 kontrollerA
  9. Suzuki S-Cross47 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  10. Toyota RAV443 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  11. Suzuki Vitara41 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  12. MINI Countryman41 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  13. Mercedes-Benz GLA40 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 182 kontrollerA
  14. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  15. Hyundai Tucson / ix3538 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  16. Lexus UX38 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  17. BMW X237 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)A
  18. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  19. Audi Q4 e-tron33 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  20. Mercedes-Benz GLE / M-klasse32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  21. Lexus NX31 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 136 kontrollerA
  22. Ford Puma30 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 192 kontrollerA
  23. Mercedes-Benz EQC29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  24. Volkswagen T-Roc27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  25. Škoda Kodiaq24 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 18)B
  26. Volvo XC4022 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  27. Suzuki Across21 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  28. BMW X321 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  29. Kia EV619 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  30. Opel Grandland18 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 426 kontrollerB
  31. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  32. Jaguar I-Pace18 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  33. Subaru Forester17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 146 kontrollerB
  34. Volkswagen Tiguan15 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  35. Kia Niro15 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  36. Škoda Karoq14 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 110 kontrollerB
  37. Toyota Yaris Cross14 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 304 kontrollerB
  38. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  39. Škoda Enyaq12 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  40. Hyundai Ioniq 58 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  41. Toyota C-HR6 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 14)C
  42. Peugeot 30086 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  43. BMW X5Omtrent som snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  44. Ford ExplorerOmtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  45. Citroën C5 Aircross7 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 388 kontrollerC
  46. Mazda CX-3010 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  47. Mitsubishi Eclipse Cross10 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  48. Hyundai Kona13 % dårligere enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  49. Mazda CX-513 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 335 kontrollerD
  50. Nissan Qashqai15 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 194 kontrollerD
  51. NIO ES816 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 200 kontrollerD
  52. Hongqi E-HS917 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 123 kontrollerD
  53. BMW iX19 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  54. Land Rover Discovery Sport22 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 124 kontrollerD
  55. Renault Captur24 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  56. Land Rover Range Rover Evoque29 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 265 kontrollerD
  57. Ford Kuga33 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  58. Mitsubishi Outlander38 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  59. Volkswagen T-Cross43 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 214 kontrollerE
  60. Peugeot 500848 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  61. Mazda MX-3068 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  62. Peugeot 200884 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  63. Opel Mokka92 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  64. BYD Tang110 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  65. MG ZS EV145 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  66. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller