Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Citroën C5 Aircross 1. generasjon · 2018–2025

Slik klarer Citroën C5 Aircross (2018–2025) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på blinklysene og bremseskivene.

EU-kontrollkarakter

33 % dårligere enn snittet

22 av 100 Citroën C5 Aircross ble ikke godkjent, mot 16 av 100 for lignende SUV-er.

1 136 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2019–2021 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Batteriet i ladbar hybrid kan bli overopphetet

Nr. 105 av 119 SUV-er

Hvilken årgang av C5 Aircross (2018–2025) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Om årgangene

Karakteren E for C5 Aircross (2018–2025) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Kjente problemer med C5 Aircross (2018–2025)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte C5 Aircross fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • BremseskiverOftere enn snittet8,3 % snitt 5,8 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet3,8 % snitt 2,3 %
  • BlinklysOftere enn snittet3,6 % snitt 0,3 %
  • Bremseklosser2,5 % snitt 2,3 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet1,6 % snitt 0,8 %
  • Lyktene peker feil1,3 % snitt 1,5 %
  • Dekk1,3 % snitt 1,4 %
  • Skiltlys1,0 % snitt 0,1 %
  • Ladekabel0,9 % snitt 1,0 %
  • Tåkelysene peker feil0,8 % snitt 0,8 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang0,7 % snitt 0,2 %
  • Fjærer og stabilisatorstag0,6 % snitt 0,3 %
  • Steinsprut og sprekker i frontruten0,6 % snitt 0,7 %
  • Hengerkontakt0,6 % snitt 0,3 %
  • Tåkelys (tilstand)0,5 % snitt 0,3 %
  • Eksosanlegget0,3 % snitt 0,1 %
  • Bremserør (rust)0,2 % snitt 0,2 %
  • Bremsevæske0,2 % snitt 0,1 %
  • Bilbelter0,2 % snitt 0,2 %
  • Blinklysene blinker feil0,2 % snitt under 0,1 %
  • Vindusspyler0,2 % snitt 0,1 %

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 1 136 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2019–2021. Farlige feil (bruksforbud): 0,6 % (snitt 0,5 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er C5 Aircross, den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper C5 Aircross

8 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet

    Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.

  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgang

    Motorlampen skal slukke etter start. Se etter røyk fra eksosen og kjenn om motoren går jevnt på tomgang.

  • Fjærer og stabilisatorstag

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseskiverOftere enn snittet

    Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.

  • BlinklysOftere enn snittet

    Slå på nødblinken og gå rundt bilen.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • Bremseklosser

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Lyktene peker feil

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende SUV-er

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om C5 Aircross i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestDinSide · september 2020

    Første ladbare fra Citroën

    DinSide testet den ladbare hybriden med 225 hk og fant superkomfort og god plass, men med utstyret mange vil ha, kommer prisen nær konkurrentene.

  • TilbakekallingMotor · mai 2023

    Nærmere 5000 «norske» biler må sjekkes for rust

    Ladbare hybrider av C5 Aircross fra 2019 kalles inn for å sjekke batterikassen for rust, som i verste fall kan gi brannfare; sjekken er gratis og tar rundt 45 minutter.

  • TestMotor · september 2020

    100.000 under rivalene med 4x4

    Motor prøvekjørte den ladbare hybriden med 225 hk og opptil 55 km på strøm: rundt 100 000 kroner billigere enn rivaler med firehjulsdrift, men den har bare forhjulsdrift.

  • TestBroom · januar 2020

    Superpraktisk og komfortabel – og snart blir den ladbar

    Broom roste komforten, plassen og de praktiske løsningene i C5 Aircross med 130 hk diesel, men den er treg med 10,4 sekunder fra 0 til 100 km/t.

  • TestDinSide · november 2018

    Er dette komfort-mesteren?

    DinSide testet C5 Aircross med 180 hk bensinmotor og mener den er den mest komfortable SUV-en i prisklassen, men voksne får lite beinplass i baksetet.

Vanlige spørsmål om Citroën C5 Aircross

Er Citroën C5 Aircross (2018–2025) pålitelig?

Citroën C5 Aircross (2018–2025) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 22 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 16 av 100 for SUV-er med samme alder og kilometerstand, altså 33 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 1 136 kontroller.

Hva er vanlige feil på Citroën C5 Aircross (2018–2025)?

Det C5 Aircross (2018–2025) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er bremseskivene, kuleleddene og blinklysene. På blinklysene og bremseskivene får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Batteriet i ladbar hybrid kan bli overopphetet» og «Registerreimen på 1.2 PureTech kan gå i oppløsning».

Flere detaljer

Ved din kilometerstandAndel ikke godkjent og vanligste anmerkning per kilometergruppe

Trykk på en kilometergruppe for å se hva som oftest får anmerkning der.

Over 100 000 km: for få kontroller.

Oftest anmerkning ved 50 000⁠–⁠100 000 km

  1. Bremseskiver9,2 % snitt 5,9 %
  2. Blinklys4,8 % snitt 0,4 %
  3. Kuleledd og foringer i hjulopphenget4,2 % snitt 2,5 %

Bygger på 693 kontroller.

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Kompakt SUV fra Citroën med bensin-, diesel- eller ladbar hybridmotor, og fra 2025 også som elbil.

  • 5 seter
  • Ladbar hybrid, diesel, bensin
  • fra 131 hk
  • 4,50 m lang

Versjoner av C5 Aircross

VersjonAndel solgtEffektForbruk
1.6 ladbar hybrid2020–2024 · 57–66 km WLTP55 %Bensinmotor 181 hk1,3–1,5 l/100 km WLTP
1.5 diesel 131 hk2019–202233 %131 hk5,3–5,5 l/100 km WLTP
1.6 bensin 181 hk2019–20207 %181 hk–
2.0 diesel 177 hk2019–20203 %177 hk–
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeret1 %

Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2024 (1 504 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: ADAC: Citroën C5 Aircross BlueHDi 130, tekniske data og tilbakekallinger, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for C5 AircrossOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Ladbar hybrid, 2023ca. 480 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre SUV-er registrert 2019–2021Andel ikke godkjent mot snittet, for 80 SUV-er

Hver bil er sammenlignet med snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2019–2021. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Volvo XC6048 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  3. Land Rover Range Rover Evoque32 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 278 kontrollerE
  4. Citroën C5 Aircross33 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  5. Mitsubishi Outlander33 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 18)E
  6. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  1. Mercedes-Benz EQA58 % bedre enn snittet6 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  2. Volvo XC6048 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  3. Mercedes-Benz GLC46 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  4. Volvo C40 / EC4046 % bedre enn snittet4 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 128 kontrollerA
  5. Porsche Cayenne46 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  6. Audi e-tron42 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 19)A
  7. BMW X142 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  8. Suzuki S-Cross41 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  9. Toyota RAV441 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  10. Lexus UX39 % bedre enn snittet9 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  11. BMW iX339 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  12. Audi Q736 % bedre enn snittet8 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 172 kontrollerA
  13. Ford Mustang Mach-E35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  14. MINI Countryman35 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  15. Suzuki Vitara34 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  16. Volkswagen T-Roc33 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  17. Audi Q4 e-tron32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)A
  18. Lexus NX32 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  19. BMW X232 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 15)A
  20. Volvo XC9032 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 18)A
  21. Hyundai Tucson / ix3531 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)A
  22. Lexus RX29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 213 kontrollerB
  23. Volvo XC4029 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  24. Mercedes-Benz GLE / M-klasse29 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  25. Audi Q528 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 19)usikker, 413 kontrollerB
  26. Mercedes-Benz EQC27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  27. Suzuki Across27 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  28. Mercedes-Benz GLA26 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 262 kontrollerB
  29. Subaru Forester25 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  30. Subaru XV21 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 433 kontrollerB
  31. Volkswagen ID.418 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  32. Kia EV618 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 491 kontrollerB
  33. Ford Puma17 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  34. Kia Sportage15 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 369 kontrollerB
  35. BMW X314 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 16)B
  36. Toyota Yaris Cross13 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 13)usikker, 258 kontrollerB
  37. Honda CR-V13 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 19)B
  38. MG Marvel R12 % bedre enn snittet13 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 204 kontrollerB
  39. Škoda Karoq12 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 19)B
  40. Škoda Enyaq11 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)B
  41. Hyundai Ioniq 59 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  42. Škoda Kodiaq6 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 20)C
  43. Volkswagen Tiguan6 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 19)C
  44. Kia Niro6 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 17)C
  45. Opel GrandlandOmtrent som snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  46. Honda HR-VOmtrent som snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 171 kontrollerC
  47. Toyota C-HROmtrent som snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 16)C
  48. BMW X5Omtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 18)C
  49. Audi Q2Omtrent som snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 17)usikker, 347 kontrollerC
  50. Jaguar I-PaceOmtrent som snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 19)C
  51. Audi Q3Omtrent som snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 211 kontrollerC
  52. Mitsubishi Eclipse Cross7 % dårligere enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 15)C
  53. Hyundai Kona11 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  54. Ford Explorer11 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  55. NIO ES814 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 166 kontrollerD
  56. Nissan Qashqai14 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 17)D
  57. BMW iX16 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 17)D
  58. Mazda CX-517 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 18)D
  59. Mazda CX-3017 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  60. Land Rover Range Rover Sport22 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 19)usikker, 236 kontrollerD
  61. Land Rover Discovery Sport22 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 124 kontrollerD
  62. Ford Kuga24 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 15)D
  63. Renault Captur27 % dårligere enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 14)D
  64. Land Rover Range Rover Evoque32 % dårligere enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 15)usikker, 278 kontrollerE
  65. Citroën C5 Aircross33 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 16)E
  66. Mitsubishi Outlander33 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 18)E
  67. Peugeot 300835 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  68. Mazda CX-341 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 480 kontrollerE
  69. Opel Crossland54 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  70. Volkswagen T-Cross60 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
  71. Peugeot 500872 % dårligere enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 19)E
  72. Mazda MX-3075 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  73. Opel Mokka80 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  74. Peugeot 200887 % dårligere enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 14)E
  75. Citroën C3 Aircross93 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 16)usikker, 253 kontrollerE
  76. Tesla Model X98 % dårligere enn snittet43 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
  77. Dacia Duster99 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 243 kontrollerE
  78. BYD Tang108 % dårligere enn snittet36 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  79. MG ZS EV170 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 13)E
  80. Tesla Model Y231 % dårligere enn snittet49 av 100 ikke godkjent (snitt 15)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller