Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Citroën C5 Aircross 1. generasjon diesel · 2018–2025
Slik klarer dieselbilene av Citroën C5 Aircross (2018–2025) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte SUV-er. Oftere enn snittet får den anmerkning på blinklysene og kuleleddene.
EU-kontrollkarakter
44 % dårligere enn snittet
484 EU-kontroller av dieselbiler i 2024 og 2025, årgangene 2019–2021 · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi
Usikker karakter
Karakteren bygger på bare 484 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte den ett trinn. Derfor får bilen heller ikke plass i rangeringen; det krever 500 kontroller.
Tallene og de kjente problemene på siden gjelder bare dieselbilene, ikke resten av C5 Aircross (1. generasjon).
Hvilken årgang av C5 Aircross (diesel, 2018–2025) er best?
Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.
- C5 Aircross 201946 % dårligere32 av 100 ikke godkjent (snitt 21)237 kontroller · usikkerE
- C5 Aircross 202036 % dårligere22 av 100 ikke godkjent (snitt 15)237 kontroller · usikkerE
- 2021for få kontroller (10)
- 2022–2024ikke gammel nok til EU-kontroll ennå
Om årgangene
Karakteren E for C5 Aircross (diesel, 2018–2025) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.
«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.
Kjente problemer med C5 Aircross (diesel, 2018–2025)
Kamakselkjeden på 1.5-dieselen kan slites ut
Kjeden som driver kamakslene kan slites for tidlig og i verste fall ryke, slik at motoren stopper og kan bli skadet. Citroën kaller inn bilene for ny motorprogramvare og kontroll av kjeden, så sjekk at tilbakekallingen er utført. Stellantis har utvidet garantien for kjeden til 10 år eller 240 000 km når servicen er fulgt.
- 1.5 BlueHDi 130 diesel, produsert til januar 2023
Kilder: DVSA (engelsk) og 2 til
Vanlige feil på EU-kontrollen
Hvor ofte C5 Aircross (diesel) fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.
EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.
Om tallene
Bygger på 484 EU-kontroller i 2024 og 2025 av dieselbiler registrert 2019–2021. Farlige feil (bruksforbud): 1,2 % (snitt 0,5 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.
Den blå stolpen er C5 Aircross (diesel), den grå snittet for SUV-er med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.
EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.
Sjekkliste før du kjøper C5 Aircross (diesel)
7 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først
Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.
Feil som kan si noe om modellen
Kuleledd og foringer i hjulopphengetOftere enn snittet
Hør etter klunk og knirk over fartsdumper og ved rattutslag på stedet. Spør om noe er byttet i forstillingen.
Motorlampe, røyk eller ujevn motorgangOftere enn snittet
Motorlampen skal slukke etter start. Se etter røyk fra eksosen og kjenn om motoren går jevnt på tomgang.
Slitasje og vedlikehold
BremseskiverOftere enn snittet
Se etter dype riller, rust og en tydelig kant ytterst på skivene. Elbiler og hybrider bremser lite med skivene og får derfor ofte rust på dem.
BlinklysOftere enn snittet
Slå på nødblinken og gå rundt bilen.
BremseklosserOftere enn snittet
Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.
Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet
Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.
SkiltlysOftere enn snittet
En billig pære, men sjekk at den lyser.
Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»
Sammenlign med lignende SUV-er
Se EU-kontrolltallene side om side.
I media
Tester og saker om C5 Aircross i norske medier. Påvirker ikke karakteren.
TestDinSide · september 2020
DinSide testet den ladbare hybriden med 225 hk og fant superkomfort og god plass, men med utstyret mange vil ha, kommer prisen nær konkurrentene.
TilbakekallingMotor · mai 2023
Nærmere 5000 «norske» biler må sjekkes for rust
Ladbare hybrider av C5 Aircross fra 2019 kalles inn for å sjekke batterikassen for rust, som i verste fall kan gi brannfare; sjekken er gratis og tar rundt 45 minutter.
TestMotor · september 2020
100.000 under rivalene med 4x4
Motor prøvekjørte den ladbare hybriden med 225 hk og opptil 55 km på strøm: rundt 100 000 kroner billigere enn rivaler med firehjulsdrift, men den har bare forhjulsdrift.
Flere detaljer
Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall
- 5 seter
- Diesel
- 131–177 hk
- 4,50 m lang
Versjoner av C5 Aircross (diesel)
| Versjon | Andel solgt | Effekt | Forbruk |
|---|---|---|---|
| 1.5 diesel 131 hk2019–2022 | 33 % | 131 hk | 5,3–5,5 l/100 km WLTP |
| 2.0 diesel 177 hk2019–2020 | 3 % | 177 hk | – |
Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2024 (1 504 biler, alle drivstoff). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: ADAC: Citroën C5 Aircross BlueHDi 130, tekniske data og tilbakekallinger, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.
Nypris for C5 Aircross (diesel)Omtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff
Diesel, 2021ca. 450 000 kr
Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner
Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre SUV-er som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden