Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer V-klasse (W447) · fra 2014

Slik klarer Mercedes-Benz V-klasse (fra 2014) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler. Oftere enn snittet får den anmerkning på fjæringen og balansen i parkeringsbremsen.

Registrert som varebil? Se tallene for Mercedes-Benz Vito

EU-kontrollkarakter

58 % dårligere enn snittet

39 av 100 Mercedes-Benz V-klasse ble ikke godkjent, mot 24 av 100 for lignende mellomklassebiler.

1 399 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2015–2021 · 2014 er utelatt fordi også Viano / Vito (2003⁠–⁠2014) ble registrert det året · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Kjent problem: Kjølevæske kan lekke inn i vakuumsystemet

Nr. 24 av 27 flerbruksbiler

Hvilken årgang av V-klasse (fra 2014) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Om årgangene

Karakteren E for V-klasse (fra 2014) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Kom våren 2014 som V-klasse og høsten 2014 som Vito Tourer. Biler registrert i 2014 kan være begge generasjoner og er utelatt. Elbilene EQV (fra 2020) og eVito Tourer er med.

Kjente problemer med V-klasse (fra 2014)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte V-klasse fikk en feil som må rettes, punkt for punkt, mot snittet for lignende biler.

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet11,1 % snitt 2,1 %
  • Parkeringsbremsen tar ujevntOftere enn snittet6,4 % snitt 0,1 %
  • BremseklosserOftere enn snittet5,9 % snitt 2,8 %
  • Bremseskiver5,6 % snitt 7,1 %
  • Parkeringsbremsen er for svakOftere enn snittet4,1 % snitt 0,1 %
  • Lyktene peker feilOftere enn snittet3,7 % snitt 2,0 %
  • Kuleledd og foringer i hjulopphengetSjeldnere enn snittet3,3 % snitt 4,7 %
  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet3,1 % snitt 1,2 %
  • Dekk2,9 % snitt 2,4 %
  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgangOftere enn snittet2,6 % snitt 1,1 %
  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbremsOftere enn snittet2,6 % snitt 0,1 %
  • StøtdempereOftere enn snittet2,1 % snitt 0,6 %
  • BilbelterOftere enn snittet2,1 % snitt 0,3 %
  • Drivaksler og mansjetterOftere enn snittet1,8 % snitt 1,0 %
  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet1,4 % snitt 1,1 %
  • Parklys, baklys og kjørelysOftere enn snittet1,1 % snitt 0,6 %
  • EksosanleggetOftere enn snittet1,0 % snitt 0,3 %
  • Bremselys0,9 % snitt 0,2 %
  • Frontlyktene (tilstand)0,8 % snitt 0,2 %
  • Hjullager0,6 % snitt 0,6 %
  • Hengerkontakt0,6 % snitt 0,3 %
  • Blinklys0,6 % snitt 0,6 %
  • Ladekabel0,6 % snitt 0,6 %
  • Vindusviskere0,6 % snitt 0,2 %
  • Automatisk høydejustering av lyktene0,5 % snitt 0,3 %
  • Olje- og væskelekkasjer0,5 % snitt 0,2 %
  • Bilhorn0,5 % snitt 0,1 %
  • Skiltlys0,4 % snitt 0,4 %
  • Bremsevæske0,4 % snitt 0,6 %
  • Kollisjonsputer (feillampe)0,4 % snitt 0,1 %
  • Vindusspyler0,3 % snitt 0,1 %
  • Styringen (styresnekke og styrestag)0,2 % snitt 0,3 %
  • Tåkelys (tilstand)0,2 % snitt 0,3 %
  • ABS-bremser0,2 % snitt 0,1 %
  • Bremserør (rust)0,1 % snitt 0,1 %
  • Blinklysene blinker feil0,1 % snitt 0,1 %

Klart sjeldnere enn snittet: kuleleddene.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 1 399 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2015–2021. Farlige feil (bruksforbud): 2,7 % (snitt 0,9 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er V-klasse, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sjekkliste før du kjøper V-klasse

11 punkter å se etter på visningen, det som skiller seg ut først

Kryss av mens du ser på bilen. Trykk på et punkt for å se hvordan du sjekker det.

Feil som kan si noe om modellen

  • Fjærer og stabilisatorstagOftere enn snittet

    Hør etter klunk fra hjulene på dårlig vei. Se om bilen står skjevt eller lavt på ett hjørne. Brukne fjærer er en vanlig feil.

  • Parkeringsbremsen tar ujevntOftere enn snittet

    Parkeringsbremsen skal holde bilen trygt i bakke.

  • Parkeringsbremsen er for svakOftere enn snittet

    Test håndbremsen i en bakke. På biler med elektrisk parkeringsbrems skal den slippe og låse uten feilmelding.

  • Motorlampe, røyk eller ujevn motorgangOftere enn snittet

    Motorlampen skal slukke etter start. Se etter røyk fra eksosen og kjenn om motoren går jevnt på tomgang.

  • Håndbrekk eller elektrisk parkeringsbremsOftere enn snittet

    Håndbrekket skal låse uten for mange klikk. Elektrisk parkeringsbrems skal virke uten feilmelding.

  • StøtdempereOftere enn snittet

    Trykk ned hvert hjørne av bilen. Den skal komme opp igjen én gang, ikke duppe. Se etter olje på demperne.

Slitasje og vedlikehold

  • BremseklosserOftere enn snittet

    Se gjennom felgen hvor tykke klossene er. Spør når klossene sist ble byttet.

  • Lyktene peker feilOftere enn snittet

    Lett og billig å rette på verksted. Spør om lyktene er justert etter lyktebytte eller kollisjon.

  • Bremsene tar ujevnt eller for svaktOftere enn snittet

    Prøvekjør og brems bestemt fra 50 km/t. Bilen skal gå rett frem, uten vibrasjoner i rattet eller pedalen.

  • BilbelterOftere enn snittet

    Dra ut alle beltene. De skal trekke seg inn igjen og låse når du rykker i dem.

  • Steinsprut og sprekker i frontrutenOftere enn snittet

    Se etter sprekker og steinsprut i synsfeltet. Ruteskader dekkes ofte av forsikringen, også delkasko.

Be også om siste EU-kontrollrapport og servicehistorikk. Les guiden «Kjøpe bruktbil: dette bør du sjekke»

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

I media

Tester og saker om V-klasse / Vito Tourer i norske medier. Påvirker ikke karakteren.

  • TestBroom · november 2024

    Diesel som gjelder – prisen vil overraske deg

    Broom testet oppgraderte V 300 d med firehjulsdrift og luksusseter: svært komfortabel på langtur og nøktern på diesel, men testbilen kostet over to millioner kroner.

  • TilbakekallingDinSide · oktober 2021

    Bremsene svikter, airbagen virker ikke

    I DinSides oversikt over tilbakekallinger høsten 2021 sto EQV og V-klasse fra 2021, fordi en produksjonsfeil kunne få sidekollisjonsputene til å løse ut feil.

  • TestMotor · april 2024

    Maksimal komfort for minimale turer

    Motor prøvekjørte oppgraderte EQV og mente ingen frakter storfamilien mer komfortabelt, men at forhjulsdrift og vel 350 km rekkevidde er lite for over en million kroner.

Vanlige spørsmål om Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer

Er Mercedes-Benz V-klasse (fra 2014) pålitelig?

Mercedes-Benz V-klasse (fra 2014) har EU-kontrollkarakter E: mye dårligere enn snittet. 39 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 24 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 58 % dårligere enn snittet. Tallene bygger på 1 399 kontroller.

Hva er vanlige feil på Mercedes-Benz V-klasse (fra 2014)?

Det V-klasse (fra 2014) oftest får anmerkning på ved EU-kontrollen, er fjæringen, balansen i parkeringsbremsen og bremseklossene. På fjæringen og balansen i parkeringsbremsen får den oftere anmerkning enn lignende biler. Kjente problemer er blant annet «Kjølevæske kan lekke inn i vakuumsystemet» og «Servostyringen kan slutte å virke».

Flere detaljer

Ved din kilometerstandAndel ikke godkjent og vanligste anmerkning per kilometergruppe

Trykk på en kilometergruppe for å se hva som oftest får anmerkning der.

Under 50 000 km og over 150 000 km: for få kontroller.

Oftest anmerkning ved 50 000⁠–⁠100 000 km

  1. Fjærer og stabilisatorstag8,2 % snitt 1,2 %
  2. Bremseklosser5,0 % snitt 1,9 %
  3. Parkeringsbremsen tar ujevnt4,4 % snitt 0,1 %

Bygger på 522 kontroller.

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

Personbilutgaven av Mercedes-Benz Vito: Viano, V-klasse og Vito Tourer, også som elbil (EQV).

  • Diesel, elektrisk
  • 136–237 hk

Versjoner av V-klasse

VersjonAndel solgtEffektForbruk
Vito TourerDiesel57 %136 hk6,8–8,4 l/100 km WLTP
EQVElektrisk · 2020–2025 · 338–447 km WLTP17 %150 kW (ca. 204 hk)27,8 kWh/100 km WLTP
VitoDiesel11 %190 hk6,9–8,2 l/100 km WLTP
eVito TourerElektrisk · 2021–2025 · 346–421 km WLTP9 %150 kW (ca. 204 hk)27,5 kWh/100 km WLTP
V-klasseDiesel7 %237 hk7,2–8,7 l/100 km WLTP

Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2025 (3 028 biler). Biler fra før 2019 er ikke med, fordi registeret starter da. Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for V-klasseOmtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Diesel, 2025ca. 1 210 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot mellomklassebiler registrert 2015–2021Andel ikke godkjent mot snittet, for 43 biler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2015–2021. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo XC7032 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 38)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 34)A
  3. Volkswagen Caddy personbil47 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  4. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer58 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  5. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer73 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 29)E
  6. Nissan e-NV200 Evalia153 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  1. Volvo XC7032 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 38)A
  2. Audi A631 % bedre enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 34)A
  3. Porsche Taycan28 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  4. Volvo V6023 % bedre enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 28)B
  5. Volvo S9023 % bedre enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 26)B
  6. Toyota Avensis23 % bedre enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 33)B
  7. Opel Insignia21 % bedre enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 29)B
  8. Audi e-tron GT19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  9. Volvo V7016 % bedre enn snittet32 av 100 ikke godkjent (snitt 38)B
  10. Volvo V9014 % bedre enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 28)B
  11. Audi A413 % bedre enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  12. Subaru Outback12 % bedre enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 31)B
  13. Volvo S6010 % bedre enn snittet21 av 100 ikke godkjent (snitt 24)B
  14. Audi A58 % bedre enn snittet26 av 100 ikke godkjent (snitt 29)usikker, 261 kontrollerC
  15. Ford Mondeo8 % bedre enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 33)C
  16. Ford Galaxy7 % bedre enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 34)usikker, 343 kontrollerC
  17. Mercedes-Benz E-Klasse6 % bedre enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 29)C
  18. BMW 5-serieOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 28)C
  19. Škoda OctaviaOmtrent som snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 29)C
  20. Kia OptimaOmtrent som snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 27)C
  21. Ford S-MaxOmtrent som snittet33 av 100 ikke godkjent (snitt 32)C
  22. Mercedes-Benz C-Klasse6 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 30)C
  23. Volkswagen Touran11 % dårligere enn snittet33 av 100 ikke godkjent (snitt 30)D
  24. Mazda 612 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 33)D
  25. Volkswagen Passat15 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 30)D
  26. Ford C-Max / Grand C-Max15 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 30)D
  27. BMW 3-serie18 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 26)D
  28. Polestar 222 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  29. Volkswagen Sharan24 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 33)D
  30. Volkswagen Caravelle / Multivan24 % dårligere enn snittet29 av 100 ikke godkjent (snitt 24)D
  31. Toyota Prius+26 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 31)D
  32. Škoda Superb32 % dårligere enn snittet37 av 100 ikke godkjent (snitt 28)E
  33. Peugeot 50842 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  34. Volkswagen Caddy personbil47 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 27)E
  35. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer58 % dårligere enn snittet39 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  36. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer73 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 29)E
  37. Tesla Model S76 % dårligere enn snittet58 av 100 ikke godkjent (snitt 33)E
  38. Citroën Berlingo personbil77 % dårligere enn snittet42 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 462 kontrollerE
  39. Toyota Proace Verso77 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 21)E
  40. Peugeot Partner Tepee / Rifter87 % dårligere enn snittet41 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 324 kontrollerE
  41. Opel Vivaro / Zafira Life115 % dårligere enn snittet62 av 100 ikke godkjent (snitt 28)E
  42. Tesla Model 3126 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  43. Nissan e-NV200 Evalia153 % dårligere enn snittet61 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. Det er for få personbilutgaver av varebiler i oversikten til en egen sammenligning, så Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer sammenlignes med mellomklassebiler. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller