Problemer og vanlige feil på EU-kontrollen Audi A6 C8 · 2018–2025

Slik klarer Audi A6 (2018–2025) seg på EU-kontrollen, sammenlignet med lignende brukte mellomklassebiler.

EU-kontrollkarakter

25 % bedre enn snittet

14 av 100 Audi A6 ble ikke godkjent, mot 20 av 100 for lignende mellomklassebiler.

276 EU-kontroller i 2024 og 2025, årgangene 2019–2021 · 2018 er regnet med i Audi A6 (2011⁠–⁠2018): begge ble registrert det året · Kilde: Statens vegvesen · Nye tall i januar 2027 · Slik regner vi

Usikker karakter

Karakteren bygger på bare 276 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte den ett trinn. Derfor får bilen heller ikke plass i rangeringen; det krever 500 kontroller.

Kjent problem: Fukt i startgeneratoren kan gi brannfare

Se de mest pålitelige sedanene

Hvilken årgang av Audi A6 (2018–2025) er best?

Hver årgang er sammenlignet med lignende biler registrert samme år, så alderen trekker ikke ned.

Om årgangene

Karakteren B for Audi A6 (2018–2025) gjelder alle årgangene samlet. Trykk på en årgang for å se mer om den, også med kilometerstand.

«Usikker» betyr færre enn 500 kontroller, så tilfeldigheter kan flytte karakteren ett trinn.

Kom i 2018. Ifølge EUs register var nesten alle A6 registrert i Norge i 2019 av C8, så 2019 er regnet hit og 2018 til C7. Produksjonen sluttet i 2025. Etterfølgeren (C9, fra 2025) ble ikke tatt inn til Norge da den kom. Elbilen A6 e-tron (fra 2024) er en annen bil med egen generasjon, så elbiler regnes ikke hit.

Kjente problemer med Audi A6 (2018–2025)

Vanlige feil på EU-kontrollen

Hvor ofte Audi A6 fikk en feil som må rettes, område for område, mot snittet for lignende biler.

  • Hjul og hjulopphengSjeldnere enn snittet4,3 % snitt 7,4 %
  • SiktOftere enn snittet3,3 % snitt 1,3 %
  • Lys og elektrisk3,3 % snitt 4,1 %

Før du kjøper: be om siste EU-kontrollrapport, og sjekk rutene og utslippene spesielt.

EU-kontrollen sier lite om motor og girkasse, og måler ikke batteriet.

Om tallene

Bygger på 276 EU-kontroller i 2024 og 2025 av biler registrert 2019–2021. Farlige feil (bruksforbud): 0,7 % (snitt 0,8 %). Tall fra Statens vegvesen, oppdatert 2. november 2026.

Den blå stolpen er Audi A6, den grå snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand. «Oftere enn snittet» og «Sjeldnere enn snittet» står der forskjellen er minst 30 % og punktet gjelder minst 1 % av kontrollene.

EU-kontrollen sjekker sikkerhet og miljø, som bremser, lys, hjuloppheng og rust. Den sier lite om motor og girkasse, og den måler ikke hvor mye batteriet har igjen av kapasiteten.

Sammenlign med lignende mellomklassebiler

Se EU-kontrolltallene side om side.

Vanlige spørsmål om Audi A6

Er Audi A6 (2018–2025) pålitelig?

Audi A6 (2018–2025) har EU-kontrollkarakter B: bedre enn snittet. 14 av 100 ble ikke godkjent på EU-kontrollen, mot 20 av 100 for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, altså 25 % bedre enn snittet. Tallene bygger på 276 kontroller, så karakteren er usikker.

Hva er vanlige feil på Audi A6 (2018–2025)?

Kjente problemer er blant annet «Fukt i startgeneratoren kan gi brannfare» og «Muttere på bakakselen kunne sprekke».

Flere detaljer

Om bilen og versjoneneKort om bilen, effekt, forbruk og andre nøkkeltall

I Norge mest som stasjonsvogn (Avant) og allroad, med dieselmotor og mildhybrid. Noen er ladbare hybrider.

  • 5 seter
  • Hybrid, ladbar hybrid
  • 4,94 m lang

Versjoner av Audi A6

VersjonAndel solgtEffektDrivhjulForbruk
2.0 hybrid2019–202227 %Dieselmotor 204 hk–5,8–6,2 l/100 km WLTP
2.0 ladbar hybrid2020–2021 · 45–50 km WLTP16 %Bensinmotor 252 hk––
3.0 hybrid2019–202210 %Dieselmotor 231 hkFirehjul7,6 l/100 km WLTP
3.0 hybrid, dieselmotor 286 hk9 %Dieselmotor 286 hkFirehjul6,8–7,4 l/100 km WLTP
3.0 hybrid, dieselmotor 344 hk6 %Dieselmotor 344 hkFirehjul7–7,7 l/100 km WLTP
Andre versjonerSjeldne, eller ikke mulig å skille ut i registeret31 %

Alle versjoner har 5 seter. Andel solgt gjelder nye biler registrert i Norge 2019–2024 (356 biler). Andel, forbruk og rekkevidde er offisielle tall fra EUs register over nyregistrerte biler. «–» betyr at tallet mangler eller ikke gjelder. Kilder: ADAC: Audi A6 Avant 50 TFSI e (C8, 08/23–03/25), tekniske data, EU (EEA): Nyregistrerte personbiler i Norge 2019–2025.

Nypris for Audi A6Omtrentlig pris som ny, per årgang og drivstoff

Hybrid, 2022ca. 790 000 kr

Typisk versjon da bilen var ny, rundet til nærmeste 10 000 kr. Veiledende pris med moms, uten frakt og registrering. Utstyr kan gjøre stor forskjell.

Mot andre mellomklassebiler registrert 2019–2021Andel ikke godkjent mot snittet, for 36 mellomklassebiler

Hver bil er sammenlignet med snittet for mellomklassebiler med samme alder og kilometerstand, for biler registrert 2019–2021. De som klarer seg best mot snittet, står øverst.

  1. Volvo S9041 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 205 kontrollerA
  2. Subaru Outback39 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 19)A
  3. Mercedes-Benz C-Klasse26 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 20)B
  4. Audi A625 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 276 kontrollerB
  5. Audi e-tron GT19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  6. Nissan e-NV200 Evalia152 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  1. Volvo S9041 % bedre enn snittet10 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 205 kontrollerA
  2. Subaru Outback39 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 19)A
  3. Opel Insignia34 % bedre enn snittet12 av 100 ikke godkjent (snitt 21)usikker, 190 kontrollerA
  4. Mercedes-Benz E-Klasse32 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 20)A
  5. Volvo V6031 % bedre enn snittet15 av 100 ikke godkjent (snitt 21)A
  6. Porsche Taycan28 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 15)B
  7. Mercedes-Benz C-Klasse26 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 20)B
  8. Audi A625 % bedre enn snittet14 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 276 kontrollerB
  9. Audi e-tron GT19 % bedre enn snittet11 av 100 ikke godkjent (snitt 14)B
  10. Audi A419 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 402 kontrollerB
  11. Volvo V9019 % bedre enn snittet17 av 100 ikke godkjent (snitt 21)B
  12. BMW 5-serie17 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 20)B
  13. Kia Optima17 % bedre enn snittet18 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 303 kontrollerB
  14. Volvo S608 % bedre enn snittet16 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 365 kontrollerC
  15. Mazda 6Omtrent som snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 24)usikker, 155 kontrollerC
  16. Škoda Octavia5 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 20)C
  17. Volkswagen Touran5 % dårligere enn snittet22 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 319 kontrollerC
  18. Ford S-Max6 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 23)usikker, 272 kontrollerC
  19. Ford Mondeo7 % dårligere enn snittet24 av 100 ikke godkjent (snitt 22)usikker, 386 kontrollerC
  20. Volkswagen Passat21 % dårligere enn snittet25 av 100 ikke godkjent (snitt 21)D
  21. Volkswagen Caravelle / Multivan21 % dårligere enn snittet20 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  22. Polestar 222 % dårligere enn snittet19 av 100 ikke godkjent (snitt 16)D
  23. BMW 3-serie29 % dårligere enn snittet23 av 100 ikke godkjent (snitt 18)D
  24. Toyota Prius+32 % dårligere enn snittet27 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 270 kontrollerE
  25. Peugeot 50842 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 19)E
  26. Volkswagen Caddy personbil52 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 198 kontrollerE
  27. Mercedes-Benz V-klasse / Vito Tourer55 % dårligere enn snittet28 av 100 ikke godkjent (snitt 17)E
  28. Škoda Superb64 % dårligere enn snittet31 av 100 ikke godkjent (snitt 18)E
  29. Citroën C4 Picasso / C4 SpaceTourer73 % dårligere enn snittet38 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 254 kontrollerE
  30. Citroën Berlingo personbil74 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 224 kontrollerE
  31. Toyota Proace Verso80 % dårligere enn snittet34 av 100 ikke godkjent (snitt 18)usikker, 486 kontrollerE
  32. Opel Vivaro / Zafira Life89 % dårligere enn snittet35 av 100 ikke godkjent (snitt 14)usikker, 107 kontrollerE
  33. Peugeot Partner Tepee / Rifter95 % dårligere enn snittet45 av 100 ikke godkjent (snitt 20)usikker, 184 kontrollerE
  34. Tesla Model S100 % dårligere enn snittet48 av 100 ikke godkjent (snitt 24)E
  35. Tesla Model 3126 % dårligere enn snittet46 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
  36. Nissan e-NV200 Evalia152 % dårligere enn snittet51 av 100 ikke godkjent (snitt 20)E
Om talleneKilder og hvordan vi sammenligner

Tallene bygger på Statens vegvesens EU-kontroller i 2024 og 2025. Generasjon er anslått ut fra registreringsår, og tallene gjelder alle versjoner av generasjonen samlet. Sammenligningen er med andre mellomklassebiler som ble kontrollert samme år, er registrert samme år og har kjørt omtrent like langt. Eldre biler stryker naturlig nok oftere, og derfor sammenligner vi alltid med biler med samme alder. En god karakter betyr at færre strøk på EU-kontrollen enn blant lignende biler. Den er ingen garanti for den enkelte bilen. Les mer om metoden

Se alle bilmodeller